کسب سود درقالب درصد، بدون در نظر گرفتن زمان بی معنی خواهد بود.کسب ۱۰% سود یقینا در طول ۱۰ سال نمی تواند معقول باشد اما همین میزان سود در طول یک سال، یک ماه، یک هفته و یا حتی یک روز چطور؟ یقینا هرچه در زمان کوتاه تری بتوانیم حجم مشخصی از یک عایدی معین را تحصیل کنیم موفق تر عمل نموده ایم. اما تا چه حد می توان این زمان را کوتاه کرد؟

نگرش کوتاه مدت جز خستگی، اضطراب، تشویق، و تغییر دائمی موقعیت را به همراه نخواهد داشت. حتما تا به حال شنیده اید که بعضا نقل برخی از محافل است که فلانی آدم، کاری نیست، سر هیچ کاری باقی نمی ماند و مدام در حال عوض کردن کار است و وقتی با این فرد به طور رو در رو برخورد می کنیم این فرد را ناراضی از زمین و زمان می بینیم که احتمالا اعتقاد دارد که جامعه اورا در نمی کند و به آن چیزی که خواسته اوست نتوانسته دست پیدا کندو…وارد بحث جامعه شناسان و یا روان شناختی این موضوع نمی شوم چون اساساً این امر خارج از بحث مستقیم ماست. اما یک چیز مسلم است و آن اینکه حصول به نتیجه، نیازمند زمان و تشخیص صحیح از توان و خواسته ها چیزی جز پشیمانی، سرخوردگی و بطالت را به همراه نخواهد داشت.

این موضوع به عینه در خصوص بازار سرمایه، با توجه به ماهیت ذاتی آن صادق است.

در نظر گرفتن یک دوره زمانی مشخص جزء اساسی ترین ایده های اولیه موفقیت در بازار سرمایه می باشد و هرچه این دوره را بزرگتر کنیم خواهیم دید که دسترسی به نتایجی که شاید در کوتاه مدت افسانه بنماید محقق خواهد گردید.

نهایتاً چه شد؟ یکجا گفتیم کسب سود مشخص در کوتاه مدت بهتر از کسب همان سود در بلند مدت است از طرف دیگر گفتیم که نگرش های کوتاه مدت در بازار بیشتر از آنکه عواید مالی داشته باشد لطمات روحی دارد و واقعا این وسط باید چکار کرد؟ برای روشن شدن این موضوع ادامه مبحث را با یک مثال پی خواهیم گرفت.

مثال

می دانیم که بازار در طی ۱۳ سال گذشته با انواع و اقسام  چالش ها برخورد داشته استکه از آن جمله می توان به تعداد بسیار زیادی انتخابات سیاسی از ریاست جمهوری گرفته تا شورای شهر، به روی کار جناح های مختلف سیاسی با دیدگاهای اقتصادی متضاد، دوران توجه و بی توجهی دولت به صنایع خاص، جنگ های منطقه ای، تصمیمات متعدد سازمان های بین المللی برعلیه دولت ایران، حملات ۱۱ سپتامبرو… و اما باز هم شاخص در همین دوره زمانی پرآشوب توانست به رشدی بالغ بر ۲۷۰۰% دست پیدا کند، و بدین ترتیب ۱۰ شرکت برتر نقدشونده در همین دوره ۱۹۰۰۰% بازده را بدست آورند. واین به معنای بازده ماهیانه ای معادل ۱۲۲% می باشد!

  NFT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

واقعا بازده ای حیرت آور می باشد. اینطور نیست؟

ظرافت های بازار بورس زمانی که به افق های بلند مدت با هم ترکیب می شود نمونه های اینچنین بسیاری را می تواند خلق نماید. چرا که بازده در بازار بورس و وضعیتی کاملا متفاوت با آنچه که در ذهن داریم را دارا می باشد. و در این خصوص باید گفت که کسب بازده در بازار سرمایه حالت ترکیبی و در عین حال نمایی را داراست، اما باید توجه داشت که کسب بازده ۱۹۰۰۰ درصدی با توجه به خاصیت نمایی بازده تنها از طریق کسب بازده مستمری معادل ۴۲۱/۳% قابلیت حصول را پیدا نموده است.

که برای درک بهتر آن کافی است تا نگاهی به نمودار ذیل بیافکنیم.

حال برای درک بهتر عامل زمان مثالی دیگر را به شرح ذیل که اختصاص به روند قیمتی

شرکت سرمایه گذاری غدیر در یک دوره ۵ ساله منتهی به ۱۳۸۳/۰۱/۲۴ دارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دقت کنید

همان طور که ملاحظه می شود قسمت اول نمودار به روند کلی قیمت سرمایه گذاری غدیر در یک مدت ۵ ساله که از فروردین ماه ۷۸ آغاز و تا فروردین ۸۳ ادامه دارد به ترسیم کشیده شده است. در این بخش از نمودار باید گفت که علی رغم نوسانات کوچک و بزرگ روند کلی قیمت که با پیکان متقاطع نشان داده شده، کلا صعودی است. پیکان متقاطع در واقع نشان دهنده افق های دید بلندمدت می باشد. اما برای تفهیم بهتر عامل زمان تکه ای از آرام ترین مقطع از این دوران نوسانی را بزرگ نمای بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

بدین ترتیب یک مقطع ۱۲۰ روزه از این دوره ۱۸۲۶ روزه را که از ۱۳۸۱/۰۴/۰۱ که پس از یک افت قیمتی بسیار شدید(که احتمالا پس از افزایش سرمایه بوده است) آغاز و تا ۱۳۸۱/۰۷/۲۸ که یک جهش نسبتا کوچک رو به بالا را در پیش گرفته است ادامه یافته که در ادامه شکل ۲-۱ ملاحظه می فرمایید.

زمان

این مقطع زمانی اگرچه در چارت کلی به نظر می رسد«غدیر» بسیار آرام و یه دوره از هیجان به سر می برده. اما با بزرگ نمایی آن شاهد نوساناتی فوق العاده شدید هستیم به نحوی که ۴ موج افزایشی و ۳ موج کاهشی که با پیکان هایی مشخص گردید، به وضوح قابل درک است. حال در صورتی که افق دیدمان را به همین مدت کوچک ۱۲۰ روزه می کردیم چه اتفاقی می توانست رخ دهد؟

دقیقا درست حدس زدید وسوسه های خرید و فروش های مکرر می تواند مارا مورد هجوم قرار دهد. این در حالی است که با توجه به اینکه این موج ها همدیگر را خنثی نموده اند و به نظر نمیرسد که این وسواس چیز خاصی را عاید ما نماید و شاید پیروی از این وسوسه تنها عارضه ا سرخوردگی و یأس و در عین حال بازده ای نزدیک به صفر می بود.اما بد نیست تا یک بار دیگر به نمودار اصلی و پیکان متقاطع آن، نظری بیافکنیم. در این صورت خواهیم دید زمانی که مقطع هیجانی ۱۲۰ روزه انتخابی ما در یک دوره ۱۸۲۶ روزه قرار می گیرد نه تنها دیگر هیجانی نیست بلکه یک روند آرام توأم با سکون را نمایش می دهد.

  لیزینگ و نقش آن در شکوفایی اقتصاد ایران و جهان
اگر چه با طرحی بلندمدت وارد بازار سرمایه شویم، خواهیم توانست تا به آرزوهای دست نیافتنی برسیم، همیشه در این راستا به بازده نمایی و شتابدار در بازار بورس توجه کنیم

 

بازار بورس دارای چالش های عظیمی است که زمان به راحتی می تواند ما را در عبور از این چالش ها کمک کند و این اولین عامل افتراق با موج سواران و سفته بازان است که به راحتی می آیند و به آرامی می روند.

 

به بازار سرمایه به عنوان یک بازیچه کوتاه مدت نگاه نکنید. دید خود را گسترش دهید و با یک دید بلندمدت وارد شوید مطمئن باشید که ورود و خروج های مکرر نمی تواند تضمین کننده بازده شما باشد و یقین بدانید در بسیاری از مواقع که خروج از بازار را ترجیح می دهید زمان خرید فرا رسیده است.

ماکزیمم کردن سود(هزینه های فرصتی)

به بیانی ساده هزینه های فرصتی به این معنی است که اگر ما بجای انجام فعالیتی مشخص (با توجه به توانایی ها و پتانسیل ها) به کار دیگری مشغول بودیم چه میزان در آمد می توانستیم کسب نماییم.

طبعا هرکاری نیاز به پیش زمینه های مربوط به خود را دارا می باشد. اما در بی نهایت امکانات موجود همیشه چندین امکان و موقعیت بینابین وجود دارد که در آن امکان فعالیت مهیاست. در این خصوص برای روشن شدن موضوع مثالی خارج از بازار سرمایه خالی از لطف نخواهد بود.

مثال

پزشکی را درنظر بگیرید که دارای امکنات فعالیتی  متعددی به شرح ذیل می باشد که هرکدام بازده و موقعیت های متفاوتی را برایش فراهم خواهد ساخت.

  1. طبابت در یک مطب خصوصی
  2. انجام فعالیت در یک بیمارستان دولتی
  3. فعالیت در یک کلینیک خصوصی
  4. ویا ترکیبی از قسمتی یا تمام امکانات فوق

و در این انتخاب های تخصصی یقینا یک پزشک با ارزیابی در آمد، موقعیت اجتماعی، عوامل محیطی، عوامل خوانوادگی وبسیاری دیگر از پارامترها که عموما فرض بر ثبات آنان است، دست به انتخاب بهینه خواهد زد تا بتواند بازده اپتیمم را برایش به ارمغان بیاورد.

  نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت اول)

ما در این مقوله همانطور که در بخش اول_ مبحث زمان_ گفته شد دیگر نمیخواهیم تحت جو بازار وشایعات داخل صف خرید وفروش شویم بلکه تصمیم داریم تا با دیدگاه بلند مدت و با خیالی آرام نظاره گر بازی بازار باشیم اما واقعا می توانیم اینطور ادعا کنیم که:

«ما با دید بلندمدت وارد بازار شویم و باتوجه به گذشته هرسهمی با هر قیمتی محکوم به صعود در دراز مدت است… همانطور که گروه محکومان به موفقیت می گویند»

اگر چه شاید به نوعی این استدلال خام اندیشی باشد اما در واقع در خصوص عموم شرکت ها محقق شده ( البته به این شرط که در این بین ما به دنبال بدترین های ممکن نباشیم !!).

اما یک سرمایگذار همیشه به دنبال ماکزیمم کردن سودش است و عملا فرق سرمایگذار حرفه ای با کسی که پس اندازش را صرفا به جهت حفظ ارزش در طول زمان در جایی سرمایگذاری می کند در همین است. ما در این بازی سعی داریم که جزو گروه ارول باشیم. آنچه مسلم است در باز سرمایگذاری گزینه های گوناگون چون طلا، ارز، مسکن، خودرو و… وجود دارد و مسلم است که ورود به این بازار (بورس) پس از بررسی هزینه های فرصتی انجام پذیر است. شاید بد نباشد تا مقایسه ای اجمالی بین راه های متداول سرمایه گذاری در ایران را در قالب جدول ۲-۱ بپردازیم.

روش سرمایگذاری ۱۳۷۸ ۱۳۷۹ ۱۳۸۰ ۱۳۸۱ مجموع
طلا و سکه ۱۶ ۰ ۵ ۳۵ ۱۶۴
اوراق قرضه ۱۷ ۱۷ ۱۷ ۱۷ ۱۸۷
خودرو ۲۴ ۲۰ ۱۸ ۱۸ ۲۰۸
مسکن ۳۰ ۴۰ ۵۰ ۴۰ ۳۸۲
بورس ۷۸ ۶۲ ۴۵ ۵۳ ۶۳۷

 

با نگاهی به جدول۲-۱ خواهیم دید که بازدهی بورس در قیاس با میانگین کلیه بازارهای سرمایگذاری نزدیک به سه برابر بازده داشته که این موضوع واقعا درخور توجه می باشد .(البته لازم به یادآوری نیست که دوره مورد بررسی در عمل دوران اوج بازارهای غیربورسی بود و این در حالی است که در حال حاضر شاید بتوان اذعان نمود که این موضوع هم اکنون روندی کاملا معکوس را دارا می باشدو بورس در قیاس با گذشته از رونق فوق العاده بیشتری برخوردار گردیده است) بی جهت نیست که فعالان، بازار بورس را به سایر راهکارهای سرمایه گذاری ترجیح داده اند. چرا که غیر از این بود امروز ما بجای بورس در یک رشته دیگر به سرمایه گذاری مشغول بودیم و اکنون با درک بهتر این موضوع که در بین گزینه های مختلف، بورس می تواند بهترین گزینه باشد.

 

این مقاله را مطالعه کنید: گردش پول و معنی و مفهوم آن چگونه است؟
آدرس ایستاگرام ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *