آینده بورس چه میشود؟ رفیعی معتقد است: بازار روز شنبه نشان داد که شاخص پایین تر از ۱۵۰۰ واکنش نشان می‌دهد و شاید بتوان گفت که شاخص بر ۱۵۰۰ کف‌سازی کرده و کمتر از این رقم را برنمی تابد.

افت ۱۶ هزار واحدی شاخص بورس در روز یکشنبه درحالی است که در پایان معاملات روز شنبه شاخص کل و هم‌وزن به ترتیب ۴۲ هزار واحد و ۰/۷۸ درصد رشد کردند و بیش از ۲۷۰ نماد در معاملات روز جاری بازار، سبزپوش شدند. بنابراین نوسانات و اصلاحات فعلی بازار می‌تواند تاثیر بسزایی بر عادی شدن هیجانات بازار داشته باشد و طبق پیش‌بینی کارشناسان روند اصلاحی فعلی بازار سرمایه مانند شهریورماه سال گذشته، آغاز شده و اگر تصمیمات لحظه‌ای اتخاذ نشود، روزهای سبز یا عادی برای آینده بورس را نوید میدهد.

ریزش و اصلاح بازار انجام شده و شاخص به ۱۵۰۰ رسیده است و اکنون باید تثبیت شود. اکنون قیمت‌ها به مرز مطلوب رسیده است و می‌توان سرمایه‌گذاری خوبی انجام داد

لیدرهای بازار سرمایه؛ چراغ سبز بازار هستند

محمدعلی رفیعی، کارشناس و فعال بازار سرمایه درمورد بازار روز شنبه و سبز شدن نمادها با اشاره به منفی بودن بازار بورس جهانی گفت: «بازار ما همواره برعکس بورس جهانی عمل می‌کند. به طورمثال درزمان کرونا تمام بازارها منفی بود اما بازار ما با قدرت به روند مثبت ادامه می‌داد. بنابراین بازار سهام کشور ما با بازار جهانی تفاوت دارد. درحال‌حاضر اما اصلاح بازار کمی طولانی شد و غیرواقعی بود.

وی افزود: برخی نمادها مانند «برکت» و «وپترول» تحلیل‌های قوی داشتند و زمانی که به یکباره منفی شدند تعجب برانگیز بود که چطور چنین روندی را طی کردند؟ به طورمثال کسانی که وپترول را در مردادماه خریدند بالای ۴۰ درصد در ضرر هستند یا کسانی که برکت را خریدند ابتدا ۳۰ الی ۴۰ درصد سود کردند. اما اکنون بیش از ۵۰ درصد منفی شده‌اند.»

  پالایشی های جذاب و خرید آنها در بورس

بازار لیدر دارد

رفیعی ضمن تشریح طولانی شدن روند اصلاحی بازار بورس، گفت که برخی مسائل سیاسی را در طولانی شدن این اصلاح و صعود بورس دخیل و عده‌ای دیگر روش‌های حقیقی‌ها و حقوقی‌ها را دخیل می‌دانستند. اما واقعیت این است که ما در بازار سرمایه لیدر داریم و این لیدرها برای کسانی که کار تحلیل انجام می‌دهند چراغ سبزی برای روبراه شدن بازار هستند. به طور مثال پالایشی ها، پتروشیمی ها، خودرویی‌ها و از بین بانکی‌ها بانک ملت و صادرات، لیدرهای بازار هستند و اگر به نمایه پایانی بازار روز شنبه بنگریم مشخص می‌شود که تمام لیدرهای بازار سبز و مثبت بودند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: سهام‌های خودرو، وبملت، پترول، صنایع، فولاد و شپنا روز شنبه مثبت بود و می‌توان گفت که این‌ها چراغ سبزشان را از روز چهارشنبه نشان داده بودند اما باتوجه به اینکه هنوز هم نزدیک به ۲۰۰ نماد دیگر در بازار منفی بودند و صف فروش داشتند و حتی نمادهایی که مثبت بودند صف فروش دارند و هنوز صف فروش جمع نشده است این نیز به علت نگرانی سهام داران از منفی شدن دوباره است.

رفیعی درپاسخ به این که یکی از دلایل ایجاد صف‌های فروش تحلیل‌های موجود در فضای مجازی است. به طورمثال برخی می‌گویند سهامتان را در منفی بفروشید و سهم دیگری که درصد ضررش از سهم قبلیتان کمتر است را بخرید. گفت: این تحلیل ناشیانه است. همواره می‌گویند که برای خودتان یک حد سود و ضرری مشخص کنید. درشرایط فعلی هم ما به قدری سایت خبری و تحلیلی داریم که هیچکس نمی‌تواند ادعا کند به تحلیل و اخبار دسترسی ندارم. زمانی که از ۲ روز قبل تحلیل منفی ارائه می‌شود مطمئن باشید طی ۷۲ ساعت تاثیر کوچکی بر بازار می‌گذارد و این سیگنالی است که به شما می‌گوید بفروشید.

  چرا به یکباره عرضه خودرو در بورس کالا متوقف شد؟

تحلیل اشتباه!

این کارشناس اظهارکرد: به طورمثال تحلیلی وجود دارد که به شما می‌گوید در قرمزی بفروش. اما من پیشنهاد میکنم سهم بیمه میهن را قبل از قرمزی بازار نگاه کنید. این سهام قبل از سرخی، حالت و الگوی جالبی داشت و هر ۱۷ روز مثبت، ۳ روز منفی می‌شد و مجدد ۱۷ روز مثبت و ۳ روز منفی می‌شد. بنابراین شاید برخی با این مدل تحلیل می‌کنند اما این تحلیل‌ها در بسیاری از مواقع با شکست‌های بدی مواجه می‌شود.

رفیعی ادامه داد که تحلیل را باید همراه با دانش ارائه کرد. زمانی که فردی وارد بازار سرمایه می‌شود و دانش این کار را ندارد باید به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعتماد کند. متاسفانه اکنون کسانی را داریم که وقتی سهامشان ۲۰ یا ۳۰ درصد منفی می‌شود ممکن است سکته کنند و این اشتباه است. بارها تاکید شده است که سرمایه زندگی تان را وارد بازار بورس نکنید و به صعود بورس و آینده بورس امیدوار هستیم.

فعال بازار سرمایه تصریح کرد: کارمندی که ماهانه ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرد می‌تواند هرماه ۵۰۰ هزارتومان برای بازار بورس کنار بگذارد و با تازه واردهای این بازار مانند عرضه اولیه‌ها شروع کند. برخی از ابتدا می‌خواهند به سراغ شپنا، پترول، خودرو بروند! اما زمانی که دانش تحلیل را ندارند نباید چنین ورودی داشته باشند. زیرا بزرگ‌ترین تحلیلگران بازار سرمایه نیز فکر نمی‌کردند بازار با این حجم از سقوط و قرمزی روبه‌رو شود. درنتیجه این همان بازاری است که از ۲ میلیون واحد عبور کرده بود و اکنون به مرز ۱۴۰۰ رسیده است.

صعود یکباره بازار در راه است

او همچنین ضمن پیش‌بینی این که آیا روند مثبت بازار ادامه دار است یا باز هم با ریزش همراه خواهد بود؟ تاکید کرد: خوش بینانه‌ترین پیش‌بینی این است که بگوییم چهارشنبه صف‌های فروش بسیار زیادی برچیده می‌شود و اگر اتفاق خاصی نیفتد، شایعه‌ای در بازار نپیچد و تصمیمات لحظه‌ای اتخاذ نشود، می‌توان گفت که اکنون روزهای مثبت بازار آغاز شده است و همانطور که یک دفعه سقوط کرد یک دفعه صعود می‌کند. اما تمام این‌ها گمانه است.

  شاخص کل بورس ۱۵۰۰ واحد رشد کرد، شکست روند نزولی شاخص...

رفیعی معتقد است که آنچه به نظر می‌رسد این است که ریزش و اصلاح بازار انجام شده و شاخص به ۱۵۰۰ رسیده است و اکنون باید تثبیت شود. اکنون قیمت‌ها به مرز مطلوب رسیده است و می‌توان سرمایه‌گذاری خوبی انجام داد.

این کارشناس ضمن تاکید مجدد بر رفتار و تصمیمات سنجیده سرمایه‌گذاران یادآور شد که اواخر شهریورماه سال گذشته بود که بازار سرمایه به شدت افت کرد و به شاخص ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزارواحد رسید. اما پیش‌بینی این بود که در اواخر آبان و اوایل آذرماه دوباره رشد داشته باشیم و همین اتفاق هم افتاد. اواخر آبان بود که اصلاح بازار به حد خودش رسید و در دی ماه دوباره شاخص بازار ۹۵۰ هزارواحد شد آینده بورس کاملا واضح هست.

رفیعی درانتها گفت که درمورد وضعیت فعلی بازار سرمایه نیز همین منوال پیش‌بینی می‌شود. البته که هنوز برخی سهم‌ها به اصلاح نرسیدند اما اصلاح آنها به شدت یک ماه یا دوماه اخیر نخواهد بود.

خبر مرتبط: تغییر مسیر بورس با کف سازی قدرتمند در راه است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *