شاخص بازار سهام چیست؟ ارزش ترکیبی از گروهی از سهام هایی است که در بازار ثانویه معامله می شود. تغییرات شاخص بازار سهام در برگیرنده علائم و اطلاعاتی از تغییرات گسترده اوراق بهادار موجود در بازار ثانویه برای سرمایه گذاران است .

جدول۳-۸فهرستی از برخی از شاخص‌های عمده بازار سهام آمریکا را که مربوط به ۶ نوامبر سال ۲۰۰۷ میلادی است نشان می‌دهد، شکل ۱۱-۸ نیز گویای روندهای موجود دربرخی از این شاخص‌ها

  • شاخص متوسط صنعتی
  • داوجونز شاخص ترکیبی.DJIA
  • شاخص ترکیبی اس اند پی S&P
  • شاخص ترکیبی نزدک NASDAQ

و شاخص۰۰۰ ۵ سهام ویلشایر در فاصله زمانی بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۸ میلادی است توجه داشته باشید که تغییرات این شاخص‌ها در طول ۱۹ سال همبستگی بالایی با همدیگر دارند.

و در واقع پس از دوره رشد بی سابقه همه این شاخص‌ها در فاصله زمانی بین سال‌های ۱۹۹۵ تا دو تا ۲۰۰۰ میلادی این شاخص‌ها را در اوایل دهه ۲۰۰۰ به دلیل رکورد فعالیت‌های اقتصاد سیاسی اقتصادی در آمریکا باعث با کاهش مواجه شده‌اند و سپس دوباره با روند ثابتی شروع به رشد کرده‌اند.

شاخص متوسط صنعتی داوجونز:

شاخص متوسط صنعتی داوجونز شناخته ترین شاخص بازار سهام است.این شاخص برای اولین بار در سال ۱۸۹۶ میلادی و به عنوان شاخص ۱۲ سهام صنعتی منتشر شد در سال ۱۹۲۸ توسعه یافت و هیئت تحریریه مجله وال استریت که در مالکیت شرکت داوجونز است. این شاخص‌ها در برگیرنده ارزش ۳۰ شرکت بزرگ تعیین کردند.

در انتخاب شرکت های تشکیل دهنده شاخص هیئت داو جونز تحریریه اقدام به گزینش شرکت‌های بزرگی کردند که در میان سرمایه‌گذاران به سابقه رشد و سود بالا معروف بودن در جدول۴-۸ شرکت عضو بورس سهام نیویورک و نزدک که شاخص داوجونز را شکل میدهد.

  بورس کالا چیست و چگونه در آن سرمایه‌گذاری کنیم؟(فصل دوم)

شرکت داوجونز همچنین شاخص هایی را به عنوان شاخص ۲۰ شرکت حمل و نقل شاخص ۱۵ شرکت عام المنفعه و شاخص ترکیبی متشکل از کل ۶۵ شرکت موجود در صنعت ارائه کرده است.

از آنجایی که شاخص داو جونز فقط متشکل از سهام ۳۰ شرکت است همواره مورد نقد منتقدان بوده است . آنها معتقدند که سهام ۳۰ شرکت قادر به تعیین روند قیمت صدها شرکت دیگر نخواهد بود قابل قابل توجه است که سهام ۳۰ شرکت تشکیل دهنده شاخص داوجونز نماینده بازار گسترده سهام محسوب می‌شود.

این شرکت ها شرکت های بزرگی در صنعت خود هستند و سهام آن هم به وسیله افراد سرمایه‌گذار و هم نهادهای سرمایه‌گذار نگهداری می‌شود.

شاخص ترکیبی بورس سهام نیویورک:

در سال ۱۹۶۶ بورس سهام نیویورک برای دستیابی به یک معیار عملکرد جامع برای کل بازار بورس سهام نیویورک شاخص ترکیبی را ارائه کرد.

این شاخص شامل تمامی سامانه عادی پذیرفته شده در بورس سهام نیویورک است علاوه بر شاخص ترکیبی سهام موجود دربورس سهام نیویورک به چهار گروه تقسیم می شود:

سهام شرکت‌های صنعتی.

، حمل و نقل.

عام المنفعه.

مالی.

ارزش هر یک از این شاخص‌ها به صورت روزانه و در قالب شاخص معین گزارش می‌شود. شاخص بورس سهام نیویورک جزو شاخص‌های مبتنی بر ارزش بازار محسوب می‌شود.

که در آن ارزش جاری بازار تعداد سهام منتشر شده ضربدر قیمت سهام تمامی سهام های موجود در شاخص با همدیگر جمع می‌شوند و به ارزش آنها بر اساس عدد مبنا تقسیم می‌شود هر تغییری هر دو در سهام موجود در شاخص از طریق تعدیل ارزش پایه شاخص محاسبه می شود.

  بانک مرکزی جمهوری اسلامی و وظایف و اختیاراتش

شاخص ۵۰۰سهام اس اند پی(S&P500):

شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی که شاخص مبتنی بر ارزش بازار است به وسیله شرکت استاندارد پورز ایجاد شد و شامل سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکا است که در بورس سهام نیویورک به نزدیک پذیرفته شده اند آن دسته از سامانه بورس سهام نیویورک در شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی وجود دارند بیش از ۸۰ درصد از ارزش کل بازار سهام پذیرفته‌شده در بورس سهام نیویورک را تشکیل می می دهند .

بنابراین روند موجود در شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی می تواند همبستگی بالایی با شاخص ترکیبیNYSEداشته باشد(همبستگی این دو شاخص در طول سالهای ۱۹۸۹ تا ژوئن سال ۲۰۰۷میلادی در حدود ۰/۹۳بوده است).

شرکت استاندارد پورز علاوه بر این شاخص ، شاخص های فرعی دیگری را در خصوص سهام شرکت های صنعتی و عام المنفعه ارائه میکند.

شاخص ترکیبی نزدک :

این شاخص در سال ۱۹۷۱ ایجاد شد شاخص ترکیبی نظر (که یک شاخص مبتنی بر ارزش بازار است).

در برگیرنده سه گروه از شرکت‌های نزدک است شرکت‌های صنعتی بانکی و بیمه این شاخص در برگیرنده تمامی سامانه‌ای است که در نزدیک و در این صنعت معامله می‌شود نزدک شاخص‌های جدا گونه دیگری را نیز در حوزه‌های صنعتی بانکی بیمه رایانه و ارتباطات را از راه دور ارائه می‌کند.

شاخص۵۰۰۰ سهام ویلشایر:

شاخص ۵۰۰۰ سهام ویلشایر در سال ۱۹۷۴ و به منظور پیگیری وآگاهی از تغییرات ارزش بازار سهام ایجاد شد. این شاخص، گسترده ترین شاخص بازار سهام است و میتواند انعکاس کاملی از روندهای کل بازار سهام باشد.

سهام شرکت های موجود در شاخص ۵۰۰۰سهام ویلشایر شامل تمامی سهام هایی است که یکی از شرایط زیر را داشته باشد:سهام شرکت هایی که ادارات مرکزی آن در آمریکا واقع شده باشد:سهام هایی که به طور فعالانه در بازار سهام آمریکا معامله می شوند. و سهام هایی  که اطلاعات قیمتی آن به طور کامل در دسترس باشد(البته در این شاخص، سهام های کوچک مربوط به بازار خارج از بورس یا فرابورس لحاظ نشده است).

  فروش وام های رهنی و عمده خریداران و فروشندگان آن

در حال حاضر این شاخص در برگیرنده سهام ۶،۷۰۰ شرکت است ، اما از آنجایی که این شاخص در ابتدا کار خود را با سهام ۵۰۰۰شروع کرد به همین نام نیز شناخته میشود. این شاخص نیز مانند شاخص ترکیبی ،شاخص ۵۰۰سهام اس اند پی و شاخص ترکیبی نزدک،شاخص مبتنی بر ارزش بازار محسوب می شود. شاخص ۵۰۰۰ سهام ویلشایر دارای مزیت های خاصی است که آن را به بهترین شاخص برای پیگیری روند بازار سهام آمریکا تبدیل کرده است.

از آنجا که سهام شرکت سهامی عامی در این شاخص لحاظ شده است این شاخص نماینده کا بازار محسوب می شود با این حال به دلیل تنوع بالای این شاخص تمایز اینکه کدام بخش یا صنعت سبب ایحاد تغییرات در بازار شده است را غیرممکن میکند.

اینستاگرام ما

مقاله مرتبط: بازار اولیه سهام و مفهوم آن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *