بورس و روش های تصمیم گیری

شاید در گذشته و قبل از تشکیل بازار منسجم بورس، بزرگترین دغدغه صاحبان صنایع تأمین مالی پروژه ها بود، که ورود و خروج را به یک فعالیت اقتصادی زمان‌بر و دست و پاگیر تبدیل می نمود. این مشکلات در طول تاریخ ادامه یافت تا اینکه درسال ۱۴۶۰ میلادی نخستین بورس اوراق بهادار جهان در شهر Anvers بلژیک تأسیس گردید. اما باید توجه داشت که هرگز بورس قابلیت تولد نمی یافت،اگر شرکت های سهامی متولد نمی شدند،در همین خصوص باید منشأ اولین شرکت های سهامی را در روسیه تزاری در سال ۱۵۵۳ با نام  Moseovie،همچنین کمپانی هند شرق انگلستان را در سال ۱۶۰۲ میلادی جستجو نماییم.

قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادر

بعدها در ایران نیز برمبنای نیازهایی که احساس می شد در سال ۱۳۴۵ قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادر تهیه و لایحه مربوطه به مجلس شورای ملی تقدیم گردید که در اردیبهشت سال ۱۳۴۶و پس از تصویب آن، بانک صنعت و معدن و شرکت نفت پارس، بنیان بورس ایرانی را پی ریزی نمودند و هم اکنون با تعدیلات و اصلاحات مکرر در این قانون، تنها شرکت هایی می توانند سهامشان در تالار مورد معامله قرار گیرد که دارای شرایط خاص مقبولیت باشند. از آن جمله حجم سرمایه مشخص حداقلی برای تعداد سهامداران، سودده بودن شرکت و … اشاره نمود که در تاریخ تنظیم این مطالب نزدیک به ۴۰۰ شرکت دارای شرایط لازم بوده اند.

مقاله فروش وام های رهنی را مطالعه بفرمایید.

استفاده از معافیت های مالی

اما در این بین سوالی مطرح می شود و آن این است که واقعا چرا شرکت ها برای حضور در این بازار از خود علاقه نشان می دهند؟ واساسا مزایای حضور شرکت ها در بازار ثانویه چیست؟ در پاسخ به این رسش سعی نمودیم ذیلا و به اختصار پاره ای از عوامل با اهمیت را به تصویر بکشیم که از آن جمله میتوان به: استفاده از معافیت های مالی شرکت هایی که در بورس مورد پذیرش قرار می گیرند تا مادامی که از لیست سازمان بورس و اوراق بهادر خارج نگردیده باشند اشاره کرد که می توانند نسبت به نرخ مقطوع مالیات از ۱۰% معافیت بهره مند گردند.

بروز رسانی ارزش واقعی شرکت

 • در بورس و روش های تصمیم گیری مربوط به آن جهت تمرکز سرمایه، امکان افزایش سرمایه بسیار ساده تر از حالتی است که شرکت ها به خاطر عدم امکان ورود به این گونه بازارهای متمرکز مجبور خواهند بود، در جهت افزایش سرمایه به دنبال شرکای جدید، که بعضا با چانه زنی نیز همراه خواهد بود و منجر به افزایش هزینه های مرتبط با توسعه را فراهم خواهد گردانید مواجه گردند.
 • انتشار اوراق قرضه براساس قانون تجارت که مختص شرکت های سهامی عام بوده، این امر را به نحو چشمگیری تسهیل خواهد نمود.
 • به روز رسانی ارزش واقعی شرکت،می تواند انعکاس دهنده نگرش یک بازار متخصص را نسبت به آتیه شرکت، مورد بررسی قرار دهد و کاملا واضح خواهد بود که این امر توانایی ارائه خط مشی مدیریتی به مجموعه مدیران شرکت های بورسی را در راهبرد اهداف خود فراهم خواهد ساخت.
 • ورود به بورس و عبور از فیلترهای نظارتی و کنترلی آن بعضا موجب کسب وجهه و اعتبار میشود
  بورس کالا چیست و چگونه در آن سرمایه‌گذاری کنیم؟(فصل دوم)

پس می بینیم که منافع بر شمرده شده می تواند به تنهایی عامل محرک بسیار قویی در علاقه مندی شرکت ها برای ورود به این بازار را فراهم آورد. حال باید دید که چرا آحاد مردم در خصوص ورود به این بازار اظهار تمایل می نمایند. اگر چه این موضوع به طور تفضیلی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت اما در این قسمت تنها به ذکر چکیده ای از عوامل موثر خواهیم پرداخت.

تب گسترش این بازار

 • نبود سرمایه مجاز به نحوی که هر فردی با هر میزان سرمایه امکان ورود به این بازار را خواهد داشت. به عبارتی در بازار سرمایه شما به راحتی می توانید مالک یک میلیون ریال از سهام یک شرکت بزرگ و معتبر باشید. اما یقینا در صورتی که بورسی وجود نمی داشت هرگز نمی توانستید در شرایط عادی با این مبلغ، هیچ حرکت اقتصادی را انجام دهید.
 • بازده بالاتر از منابع پربازده شناخته شده در بازه های مشابه، با در نظر گرفتن ریسک بهینه در ادامه مورد بررسی و تفصیل بیشتر قرار خواهد گرفت.
 • قابلیت نقد شوندگی بالا که موجب گردیده تا در شرایط عادی ورود و خروج شما به این یازار در کمتر از چند روز فراهم گردد که یقینا با توسعه الکترونیکی بازار ( که مقدمات آن در حال اجراست) این مدت می تواند حتی به چند ساعت تقلیل پیدا نماید که تقریبا چنین وضعیت مشابه ای به ندرت در سایر رویه های سرمایه گذاری یافت می شود.
 • علی رغم عدم وجود ابزارهای مالی در بورس ایران،منابع کسب سود در این بازار بسیار متنوع است به نحوی که یک سهم خریدار شده می تواند برای دارنده آن به طریق گوناگون سود ایجاد نماید. که از آن جمله می توان به: انواع افزایش سرمایه، مابه التفاوت قیمت خرید با قیمت روز، سود نقدی و…اشاره داشت.
 • تب گسترش این بازار به عنوان عامل نادیدنی (مانند تب طلا در ایالات متحده)در مقاطع زمانی مختلف، بازار امروز ایران را فراگرفته و همچنان تا ظرفیت نهایی و تعادل، گام های بسیار بزرگی را در پیش رو خواهد داشت.
 • ظرفیت های باز موجود علی رغم رشد های این بازار،
 • ظرفیت های رشد فوق العاده بکر و دست نخورده ای دارد که سیاست های خصوصی سازی دولت نیز به عنوان یکی از اهداف کلان اقتصادی تقویت کننده آن خواهد بود.
  معاملات الگوریتمی و تاثیرات آن در بازارهای مالی

در این لینک میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت دوم)

نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *