نوسان گیران و سفته بازان

این روش که متأسفانه در بازار بورس ایران به جهت عدم عمق کافی به بلوغ رسیده یکی از حالات خاصی است که پیروان این روش تنها به دنبال صف های خرید، فروش و یا به دنبال ایجاد آن می باشند. این گروه که معمولاً با دیدی بسیار کوتاه مدت به بازار سرمایه نگاه می کنند وسرمایه شان را به راحتی از یک رشته سرمایه گذاری به رشته ای دیگر انتقال می دهند تنها به دنبال سود های مقطعی بوده و در بین این گروه کمتر از تعمیق و یا ایده آل های Win-Win را می توان جستجو نمود.

قسمت اول و دوم این مقاله را مطالعه کردید؟

نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت اول)

نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت دوم)

معمولاً این روش در بازارهایی که ثبات اقتصادی و یا سیاسی کمتری دارند بیشتر به چشم می خورد، البته این بدان معنی نیست که در بازارهای دارای عمق کافی و ثبات سیاسی و اقتصادی، این گروه فعال نخواهند بود. بلکه در تمام بازارهای مالی با شدت و ضعف می توان آنان را یافت و اساساًبازار بدون این گروه بی معنی نخواهد شد. اما در حد افسارگسیخته آن موجبات به وجود آمد حباب های قیمتی شدید (و حتی عکس آن) را فراهم خواهند نمود که باعث بالا رفتن ریسک در بازار سرمایه خواهد گردید.

اما همین مجموعه نیز از دو تیپ متمایز به شرح ذیل تشکیل یافته اند:

نوسان سازان:

این گروه که خطرناک ترین فعالان بورس می باشند، با استفاده از سرمایه های کلان وقابلیت های ترویج اطلاعات و اخبار کذب سعی در دستکاری و انحراف بازار دارند.این گروه از فعالان هیچ تمایلی به رعایت قوانین بازی نداشته و در عملکرد ایشانه هیچ اثری از قوانین بازی برنده-برنده به چشم نمی خورد. در بازارهای مالی دنیا(و البته به طور محدود در بازار ایران) قوانین بسیاری جهت برخورد با این گروه اتخاذ شده است. که این امر اهتمام جدی مدیران برنامه ریزرا در جهت کنترل این دو گروه از فعالان بازار آشکار می سازد.

  شرح کاملی از مفهوم و منظور تحلیل تکنیکال و بنیادی را بخوانیم

نوسان گیران:

این گروه که از نظر تعداد بیشتر از گروه اول می باشندو از لحاظ حجم سرمایه در سطحی بسیار پایین و البته غیر قابل قیاس با موج سازان قرار دارند،% عموماً سعی می نمایند تا از حرکت های ایجاد شده توسط گروه موج سازان منافعی (هر چند محدود) را کسب نمایند. این گروه در واقع موجب تقویت موج گردیده و دامنه آن را گسترش می دهند.متأسفانه در این بازی(مهلک و پر ریسک) بسیار دیده می شودکه بعضی از نوسان گیران که به خوبی موفق به تشخیص زمان مناسب خروج از یک موج را نشده اند بازندگان اصلی این بازی قلمداد گردند که متأسفانه تعداد بازندگان نیز در این کارزار کم نخواهد بود.

محکومان به موفقیت

حقیقتاً این گروه شاید تاکنون درجایی مورد دسته بندی قرار نگرفته باشند و در دسته بندی فعالان نامی از آنان مشاهده نمی شود. اینان گروهی هستند که معمولاً سئوال می کنند چی بخرم؟ اما کمتر می پرسند که کی یا چند بفروشم؟

آیا این ها دارای سرمایه لایتناهی هستند؟یقیناً اینطور نیست. این گروه که تقریباً می توان آنان را جزو کم تخصص ترین افراد بازار نامید و یا حداقل اینکه تمایلی به فعالیت حرفه ای در بازار ندارند، اما به بازار اعتقاد کامل داشته و با اتکا به مبالغی که عموماً قابل توجه نخواهد بود و تنها با این امید ک سرمایه (پس انداز) شان نه تنها ارزش خود را حفظ نماید، بلکه در آینده تبدیل به مبلغی قابل توجه نسبی نیز گردد، وارد این بازار می شوند. اینان مادامی که شرایط و یا زمان مورد انتظارشان محقق نگردد اقدام به فروش سهام نخواهند نمود. اعتقاد اساسی آنان را می توان این گونه بیان کرد که:

  بازار اوراق اختیار معامله - بخش دوم

«در بازار رو به رشد کلیه سهام محکوم به رشدند اما این رشد می تواند با قدرت و ضعف به پیش رود»

تقریباً میتوان این ها را جزو خوشبین ترین افراد دسته بندی نمود، به نحوی که شاید زمان زیادی بگذرد اما به ندرت به دنبال قیمت روز سهامشان باشند. این گروه اگرچه جزو کوچکترین گرو های بازار سرمایه خواهند بود اما به واقع می توان آن را در نقطه مقابل نوسان گیران بازار دسته بندی نمود.

روش بنیادگرا (Fundamental)

باید قبول داشت که بازار سهام همانند یک میزان الحراره با شدت و فوریت تمام (و حتی با عصبیت) نسبت به عوامل محیطی از خود عکس العمل نشان خواهند داد. بر همین اساس در روش بنیادگرا و با استفاده از کلیه اطلاعات موجود اعم از مالی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی سعی دارد تا به بررسی جامع این میزان احراره پرداخته و قبل از حرکت جمعی بازار به درک آن برسند. به عبارتی اینها اعتقاد دارند که قیمت های روز یک سهم نمی تواند بیانگر کلیه عوامل تأثیرگذار باشند و باید با درک کلیه شرایط موٌثر، ارزش واقعی آن را تشخیص داد که این نظریه در واقع نقطه تئوری های چارتی قرار دارد که معتقدند در قیمت روز یک سهم کلیه عوامل تأثیرگذار گذشته و آینده نقش خود را قبلاً ایفا نموده اند.

در خصوص روش بنیادگرا در همین حد اکتفا نموده و در ادامه که کل مجلد را نیز شامل خواهد گردید به بررسی روش های فاندامنتال در ارزیابی و انتخاب یک شرکت خواهیم پرداخت و سعی خواهیم نمود تا در پایان به نتیجه ای مشترک برسیم که چگونه خواهیم توانست با قدرت و توانایی بیشتر در این بازار گام برداریم.

  نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت اول)

برای اطلاعات تکمیلی میتوانید این لینک را مطالعه نمایید.

به خاطر داشته باشیم که:

روش خود را در بازار انتخاب کنید و به قوانین بازی پایبند باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *