افت بورس تهران کاهش ۳۹هزارو ۵۸۸واحدی شاخص کل

بازارسهام امروز یکشنبه ۲۷ مهرماه را با افت آغاز کرد و شاخص کل با کاهش و افت ۳۹هزار و ۵۸۸واحد در محدوده یک میلیون و ۵۲۱ هزار واحد قرار دارد.

به گزارش همشهری آنلاین، در معاملات امروز بازار سرمایه تاساعت ۱۰:۵۵ شاخص کل با ۳۹ هزار و ۵۸۸واحد کاهش رقم یک میلیون و ۵۲۱هزار واحد را بر روی نماگر اصلی بازار به ثبت رساند.شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۳۷۸۱واحد کاهش به رقم ۴۰۸ هزار و ۱۷۶ واحد رسید. معامله گران امروز تا این ساعت ۵۰۰هزار و ۵۸۳معامله به ارزش ۳۶ میلیارد و ۳۸۷ میلیون ریال انجام داده اند.

پیش بینی ۷ تحلیل گر از وضعیت امروز ۲۷ مهرماه بورس تهران

تحلیل‌گرانی که در نظرخواهی وضعیت امروز شاخص بورس تهران شرکت کرده‌اند، درباره تحولات بورس نظرات متفاوتی دارند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، حدود یک سوم آنها وضعیت امروز را مثبت، یک‌سوم منفی همراه با افت و یک‌سوم باقیمانده وضعیت را متعادل پیش‌بینی کرده‌اند.

جزئیات جدید از عرضه داراسوم در بورس

عباس معمارنژاد، معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سهام سه بانک مهم ملت،‌تجارت و صادرات در صندوق دارا سوم عرضه خواهد شد و ارزش روز این سهام ۲۴ هزار میلیارد تومان است.

عباس معمارنژاد، در مورد ارزش روز سهام باقی مانده دولت در سه بانک خصوصی شده ملت،تجارت و صادرات ، گفت:ارزش روز این سهام ۲۴هزار میلیارد تومان است که واحدهای این صندوق با توجه به قیمت روز بازار با ۲۰درصد تخفیف به مردم ارائه می شود.

  بازار آتی ارز در بورس کالا

معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد این که با توجه به ریزش شاخص بازار بورس، مردم از خرید سهام دولتی قدری ترسیده‌اند، آیا بازهم واحدهای داراسوم را می‌خرند، گفت: بالاخره سهام سه بانک مهم(ملت،‌تجارت و صادرات) در صندوق دارا سوم قرار داده شده است. وقتی کسی واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق را خریداری می‌کند، ریسکش کمتر است. ممکن است قیمت یک سهم کم شود، اما سهم‌های دیگر آن را جبران می‌کنند. البته ریسک جزء ذات بازار سرمایه است، اما واقعیت امر و بررسی سابقه صندوق‌ها در بورس نشان داده است کسی که واحدهای صندوق‌ها را خریداری کرده، ضرر نکرده و بلکه سود برده است.

وی در مورد مدیریت صندوق دارا سوم گفت: مدیریت این صندوق از طریق شرکت تأمین سرمایه ملت انجام می‌شود و مدیر صندوق درواقع مدیر تأمین سرمایه ملت خواهد بود. صندوق قبلی شامل سهام سه بانک و دو بیمه بود که مدیر آن کارگزاری بانک مسکن بود، اما این صندوق دارا سوم فقط شامل سهام سه بانک ملت، تجارت و صادرات است.

معمارنژاد در مورد این که آیا سود سالانه این سه بانک به خریداران دارا سوم تعلق می‌گیرد، گفت: سود سالانه هر بانک به صندوق دارا سوم واریز می‌شود و این صندوق نیز به نسبت تعداد واحدهای سرمایه گذاری هر شخص، سود را بین آنها تقسیم می‌کند.

صندوق دارا سوم

معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد این که چرا مدیریت این صندوق به مردم سپرده نمی‌شود، گفت: طبق قانون تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی پایان سال ۱۴۰۰ مدیریت صندوق‌های دارا یکم، تا سوم در اختیار دولت است و گفته شده است، هر کس بتواند حداقل یک دهم درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری هر یک از این صندوق‌ها را داشته باشد، می‌تواند در مجمع عمومی صندوق و انتخابات هیأت مدیره شرکت کند و به مرور مدیریت این صندوق‌ها به دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری واریز می‌شود.

  سپهر و پالایشی ها دو عرضه مهم امروز

معمارنژاد قبل از این هم، در مورد مصوبه روز چهارشنبه هیات دولت مبنی بر واگذاری باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات گفت: باقیمانده سهام دولت در سه بانک خصوصی شده در قالب دارا سوم یا صندوق قابل معامله بورسی (ETF) با تخفیف ۲۰ درصد برای هر کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان ارائه می‌شود.

وی در مورد این که با توجه به تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید دارا یکم و دارا دوم آیا این تخفیف جدا از آن است، گفت: کسانی که قبلا تا ۵ میلیون تومان سهام دولت را در قالب دارا یکم و دارا دوم ( پالایشی یکم) خریداری کرده‌اند، هم می‌توانند واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق دارا سوم را برای هر کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان با تخفیف ۲۰ درصد خریداری کنند.

زمان خریداری دارا سوم

معمارنژاد افزود: تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید واحدهای دارا سوم جدا از تخفیف صندوق‌های دارا یکم و دارا دوم است و ربطی به آنها ندارد و باعث افت بورس نبوده.

معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی و چگونه می‌توان واحدهای دارا سوم را خریداری کرد، گفت: تمام تلاشمان این است که در هفته‌های اول آبان‌ماه این صندوق دارا سوم را در بورس ارائه کنیم و دارنده هر کد ملی می‌تواند واحدهای این صندوق را خریداری کند و الزامی به داشتن کد بورسی نیست. بنابراین آنهایی که کد بورسی دارند از طریق کارگزاری‌های خود و یا از طریق شبکه بانکی و آنهایی که کد بورسی ندارند، از طریق درگاه‌های الکترونیکی بانک‌ها می‌توانند نسبت به خرید واحدهای سرمایه‌گذاری دارا سوم تا سقف ۵ میلیون تومان اقدام کنند.

  دعوای دو وزارتخانه بر سر عرضه دارادوم، پالایشی ها را قرمز پوش کرد

وی این را هم گفت: مصوبه هیأت دولت برای واگذاری دارا سوم گرفته شده، باید این مصوبه به زودی ثبت شود و سعی می‌کنیم، در اولین فرصت حتی‌الامکان هفته اول آبان و یا نهایتا تا آخر آبان دارا سوم را در بورس ارائه کنیم.

 

خبر مهم: دارا سوم و انتظار صعود بورس تا آخر امسال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *