شاخص کل بورس قله ۲میلیون را فتح کرد و بر قله دو میلیون واحدی نشست و توانست از مقاومت روانی،تاریخی خود عبور کند و امروز با افزایش بیش از ۴۳هزار و۳۵۰واحدی موفق شد ۲میلیون واحد را هم رد کند. بورس اوراق بهادار تهران این روزها به مدد پول‌های سرگردان جامعه، افزایش نرخ ارز، تجدید ارزیابی دارایی شرکتها، افزایش سرمایه ها و استقبال بی‌نظیر مردم از سرمایه‌گذاری در این بازار هر روز رکورد می‌شکند و امروز برای اولین بار در طول تاریخ وارد کانال ۲ میلیون واحدی شده و حدود ۵هزار واحد هم از آن عبور کرد و به عدد ۲٫۰۰۵٫۰۰۰واحد رسید.

نمادهای «فولاد»،«فارس»،«شپنا»،«تاپیکو» و «کگهر»،«شگویا»،«صبا»،«میدکو» چهار نماد با بیشترین اثر مثبت بر شاخص  هستند که باعث چنین رشدی شده است.

شاید جالب باشه براتون این مقاله را هم نگاهی بندازید : آشنایی با مفهوم و وظایف نهادهای مالی

ارزش معاملات بازار

تا به این لحظه بیش از دو میلیارد و ۲۹۴میلیون سهم و حق تقدم نیز و حجم معاملاتی ۱۱/۵میلیارد و ارزشی بالغ بر ۲۱هزار و ۴۰۰میلیارد تومان توسط معامله‌گران دست به دست شده است که باعث شد تا شاخص رشد کند.

در بازارهای فرابورس نیز تاکنون با ارزش معاملاتی به رقم ۵هزار و ۹۷۱میلیارد تومان رسیده ایم که  تعداد ۷۸۹هزار داد و ستد به حجم معاملاتی ۲/۶میلیارد سهم صورت پذیرفت. که این معاملات در سایت TSETMC قابل روئیت هست.

فولاد مبارکه هم برای اولین بار بزرگترین تامین مالی کشور به مبلغ ۱۰هزار میلیارد تومان را انجام می‌دهد که با انتشار اوراق اجاره سهام در بورس قصد دارد این مبلغ را بدون ضامن از بورس تهران جمع آروی کند و صرف تامین نقدینگی شرکت و اجرای پروژه‌های خود کند. ارزش روز شرکت فولاد مبارکه در بورس تهران به ۴۵۳هزار میلیارد تومان رسیده و تامین مالی در حد ۲ تا ۳ درصد ارزش شرکت است.

  عوامل ریزش بورس در چندروز اخیر

معاملات امروز بازار سهام در حالی پیگیری می‌شود که جو حاکم بر اکثر گروه‌های صنعت مثبت بوده و به جز گروه انبوه‌سازی و رایانه که فشار عرضه در آنها بیشتر است، اکثریت نمادها در بقیه گروه‌ها در محدوده مثبت معامله می‌شوند. در گروه فلزات اساسی نیز اکثر نمادها به جز ذوب در محدوده مثبت و نزدیک صف خرید دادوستد می‌شوند.

این در حالی است که تاخیر در ثبت سفارش و کندی معاملات همچنان بزرگترین مشکل معامله‌گران بوده و موجب اعتراض بسیاری از فعالان بازار سهام شده است.

روند رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه آیان روند رشد فعلی ادامه دارد و رشد بورس حباب است یا خیر و همچنین رکورد جدید شاخص کل بورس گفت: عامل رشد شرایط کنونی بازار ورود نقدینگی از سایر بازارها است مادامی که نقدینگی به صورت فزاینده وارد بازار شود رشد می‌دهد. یک متخصص اقتصاد مالی هم با این پیش‌بینی که تا پایان سال ۹۹ یا حداکثر تا پایان کار دولت فعلی بورس همچنان پر رونق و سودآورتر از سایر بازارها خواهد بود، توصیه‌هایی به سهامداران خرد برای فعالیت در این بازار ارائه کرد.

او در پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم کدام شرکت سودده است توضیح داد: سرمایه گذار باید صورت سود و زیان شرکت را ببینید و درآمدهای شرکت و سود هر سهم را با هم مقایسه کند.

خواجه نصیری در خصوص روش ورود به بورس تصریح کرد: ورود به بورس به دو روش است. روش اول صندوق سرمایه‌گذاری است و نیاز به کد بورسی ندارد. روش دوم به طور مستقیم است که برای معامله با این روش به کد بورسی نیاز است که از سامانه سجام کد بوسی صادر می‌شود.

  واکنش روحانی به اصلاح و افت شدید اخیر بورس

علی کاشمری نیز با هشدارهایی به سهامداران خرد، توصیه‌هایی به آنها کرد؛ از جمله اینکه دست به حرکات هیجانی نزنند، به شایعات توجه نکنند، تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال را فرابگیرند، دارایی‌های خود را برای ورود به بورس نفروشند و سبد متشکل از سهام‌هایی با ریسکهای مختلف تشکیل دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *