سهام ممتاز چیست؟ امتیازات و معایب آن کدام است؟سهام ممتاز (به انگلیسی: Preferred stock یا Preferred share) یکی از انواع سهام است. سهام ممتاز، نوعی گواهی مالکیت قابل انتقال است که به دارندهٔ آن، حقی محدود و ثابت از دارایی‌های شرکت می‌دهد. واژهٔ ممتاز بدین معنی است که پرداخت سود این سهام، نسبت به سود سهام عادی، اولویت داشته، و باید به‌طور کامل پرداخت شوداوراق بهادر دو رگه ای محسوب میشود که از ویژگی های اوراق قرضه و سهام عادی بخوردار است. سهام ممتاز از این لحاظ که سبب ایجاد ادعای مالکیت بر شرکت ناشر میشود،شبیه سهام عادی بوده واز این لحاظ که جریان های نقدی دوره ای ثابتی را پرداخت میکند، شبیه اوراق قرضه است.

سهام ممتاز از نظر ادعا بر دارایی های شرکت، به سهام عادی اولویت دارد اما ادعای آن بعد از مطالبات دارندگان اوراق قرضه قرار دارد، بنابراین دارندگان سهام ممتاز تنها زمانی سود درافت میکنند که نخست ،سودی وجود داشته باشد و دوم تمامی مطالبات دارندگان اوراق قرضه پرداخت شده باشد(اما مطالبات دارندگان سهام ممتاز قبل از سهام عادی پرداخت میشود). مانند دارندگان سهام عادی چنانچه شرکت سود کافی را برای پرداخت سود تقسیمی نداشته باشد. در آنصورت دارندگان سهام ممتاز نیز نمیتوانند شرکت را مجبور به ورشکستگی کنند. به علاوه. چنانچه شرکت ناشر با ورشکستگی مواجه شود مطالبات دارندگان سهام ممتاز پس از مطالبات همه بستانکاران (وام دهندگان) ، اما قبل از پرداخت مطالبات دارندگان سهام عادی پرداخت میشود.

شرکتها انتشار سهام ممتاز را منبع مفیدی برای تأمین مالی می دانند، برای اینکه اگر شرکت با احتمال ورشکستگی مواجه شود برخلاف کوپن بهره اوراق قرضه از پرداخت سود تقسیمی مربوط به سهام ممتاز، صرف نظر خواهد شد. به علاوه سهام ممتاز برای دارندگان اوراق قرضه یک شرکت سودمند است . وجوه مالی که از طریق سهام ممتاز تأمین مالی شده است،میتواند برای خرید دارایی هایی استفاده شود که در مرحله نخست ،از در آمد ناشی از این دارایی ها برایرداخت مطالبات دارندگان اوراق قرضه استفاده خواهد شد.

  مفهوم سود تقسیمی یا همان DPS چیست؟برای دریافت dps چه مشکلاتی سرراه هست؟

با این حال سهام مماز معایبی را برای شرکت در بر دارد:

اولین عیبش این است که سود تقسیمی مربوط به سهام ممتاز پرداخت نشود ، ممکن است سرمایه گذاران جدید نسبت به سرمایه گذاری در آن شرکت بی رغبت شوند. به همین دلیل. تا زمانی که شرکت قادر به پرداخت سودهای تقسیمی معوقه به  دارندگان سهام ممتاز نشود. قادر به سرمایگذاری جدید نخواهد بود. به علاوه دارندگان سهام ممتاز باید نرخ بازده ای مطابق با ریسک مرتبط با سرمایه گذاری خود دریافت کنند بنابراین ممکن است هزینه تأمین مالی از راه اوراق قرضه باشد.

دومین عیب سهام ممتاز از نقطه نظر شرکت ناشر این است که برخلاف کوپن بهره ای که به اوراق قرضه شرکتی پرداخت میشود. سود تقسیمی پرداختی به سهام ممتاز هزینه معاف از مالیات نیست، سود تقسیمی سهام ممتاز از محل سود بعد از مالیات پرداخت میشود این عامل سبب افزایش هزینه سهام ممتاز در مقایسه با هزینه های اوراق قرضه ، برای سهامداران شرکت میشود. به ویژه اینکه چنین تفاوت در رفتار مالیاتی میان کوپن بهره اوراق قرضه و سود تقسیمی سهام ممتاز بر سود خالص مربوط به دارندگان سهام عادی شرکت تأثیر میگذارد. سود تقسیمی مربوط به سهام ممتاز اغلب ثابت بوده و در قالب مبلغ دلاری یا درصدی از ارزش اسمی سهام ممتاز بیان میشود.

دارندگان سهام ممتاز به طور معمول در شرکت حق رأی ندارند، البته در مواردی که شرکت قادر به پرداخت سود تقسیمی به دارندگان سهام ممتاز نباشد. شاید این اصل ، به عنوان یک استثنا، نادیده گرفته شود. برای مثال: دارندگان سهام شرکت پیتنی باوز ، به جز در مواردی که پرداخت سود تقسیمی آن برای شش فصل به تعویق بیفتد. حق رأی ندارند. در این حالت دارندگان سهام ممتاز میتوانند یک سوم از اعضای هیأت مدیره را انتخاب کنند.

  صندوق مشترک سرمایه گذاری، ساختار و ترکیب آنها

اغلب سهام ممتاز به دو شکل غیرمشارکتی و جمع شونده است سهام ممتاز غیرمشارکتی به این معناست که سود تقسیمی سهام ممتاز بدون توجه به افزایش یا کاهش سود شرکت ناشر ، ثابت است. سهام ممتازجمع شونده به این معناست که سود تقسیمی سهام ممتاز معوق و پرداخت نشده سهام ممتاز باید قبل از پرداخت هرگونه سود تقسیمی سهام عادی ، پرداخت شود.

در مقابل سهام ممتاز مشارکتی به این معناست که که سود تقسیمی پرداختی واقعی در هر سال ممکن است بیشتر از سود تقسیمی تعهد داشته باشد در برخی از موارد، اگر شرکت ناشر سال پر سودی را داشته باشد. دارندگان سهام ممتاز میتوانند بخشی ز این سود مازاد را درقالب پرداخت سود تقسیمی مازاد در یافت کنند، اگر سهام ممتاز غیر جمع شونده باشد، سود های تقسیمی معوق و پرداخت نشده.  سوخت شده و پرداخت نمی شود. بطور معمول سرمایه گذاران آینده‌نگر علاقه ای به سرمایه گذاری در این نوع سهام ممتاز ندارند. بنابراین،برای جبران این عیب ، اغلب ویژگی های دیگری مانند حق رأی را برای سهام ممتاز غیر جمع شونده قائل میشوند.

برخی از امتیازات دارندگان سهام ممتازه :

۱٫ اختصاص درصد معینی از سود به سهامداران ممتاز
۲٫ در صورت فقدان سود ، شرکت مقدار معینی به شرکای ممتاز بدهکار باشد.
۳٫ اختصاص سود بیشتر از بقیه به سهامداران ممتاز.
۴٫ پرداخت مبلغ معینی اضافه بر سود معمولی به سهامداران ممتاز
۵٫ اعطای حق تقدم برای طرف معامله شدن با شرکت
۶٫ تقدم خرید در سهام جدید

امتیازات غیر مالی :

۱٫ اعطای حق رای اضافی به سهامداران ممتاز
۲٫ اعطای حق انحصاری عضویت در هیات مدیره به سهامداران ممتاز
۳٫ اعطای حق تصمیم گیری در خصوص برخی مسایل به سهامداران ممتاز

  • چند نکته :

– دارندگان سهام ممتاز از نظر دریافت سود سهام بر دارندگان سهام عادی حق تقدم دارند.
– سهام ممتاز بدون سررسید است.
– سهام ممتاز برای صاحبان آن دربردارنده نوعی حق مالکیت در شرکت است.
– شرکت انتشار دهنده الزامی ندارد دارایی های خود را وثیقه یا رهن این اوراق قرار دهد، زیرا سهامداران ممتاز دارای حق مالکانه هستند.

  افزایش سرمایه در بورس چیست؟ انواع آن کدام است؟

پیج اینستاگرام لحظه پرداز

به این مقاله نیز توجه کنید: ROE یا همان بازده حقوق صاحبان سهام چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *