این مطلب ادامه مقاله اوراق اختیار معامله اختیار خرید و فروش – بخش اول می باشد

بازار اوراق اختیار معامله

سازمان بورس اوراق اختیار معامله شیکاگو (CBOE)در سال ۱۹۷۳ میلادی گشایش یافت. این بورس اولین بورسی بود که فقط به معاملات اوراق اختیار معامله می پردازد. در سال۱۹۸۲میلادی ، معاملات مربوط به قراردادهای اوراق اختیار معامله پیمان های مالی ( اوراق اختیار معامله مربوط به پیمان های مالی از قبیل پیمان های اوراق قرضه خزانه) راه اندازی شد. بعد از اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی ، بازار اوراق اختیار معامله به سرعت رشدکردند.

بازار اوراق اختیار معامله

در شکل ۹-۱۰، ارزش فرضی قرارداد های اوراق اختیار معامله ای که به وسیله بانک های تجاری نگهداری می شوددر فاصله زمانی بین سال های ۱۹۹۲تا۲۰۰۷ میلادی نشان داده شده است. در جدول ۳-۱۰ نیز فهرست ویژگی های برخی از اوراق اختیار معامله فعال آمده است. بزرگترین بورس اوراق اختیار معامله ایالات متحده آمریکا، بورس اوراق اختیار معامله شیکاگو (CBOE)است. اولین بورس های اوراق اختیار معامله ای که در خارج از آمریکا شروع به کار کردند. بسیاری از معاملات اوراق اختیار معامله در بازار های خارج از بورس (فرابورس) صورت میگیرد وبه همین دلیل حجم معاملات اوراق اختیار معامله بسیار بیشتر از آن چیزی است که در بورس های سازمان یافته معامله میشو .براساس اوراق اختیار معامله آمریکایی دارنده اوراق مهامله می تواند در هر زمانی قبل از سررسید اوراق اختیار معامله اقدام به خرید یا فروش دارایی تعهدشده کند. در حالی که براساس اوراق اختیار معامله اروپایی دارنده اوراق اختیار معامله فقط در موعد سررسید میتواند به خرید یا فروش اوراق اختیار معامله تعهدشده اقدام کند. بیشتر معاملات اوراق اختیار معامله ای که در بورس های ایالت متحده آمریکا و خارج از آمریکا معامله میشوند. از نوع اوراق اختیار معامله آمریکایی هستند.

فرایند معاملاتی اوراق اختیار معامله

فرایند معاملاتی اوراق اختیار معامله شبیه معاملات پیمان های آتی است. سرمایگذاری که بدنبال سرمایگذاری در اوراق اختیار معامله است ار کارگزار خود در خواست میکند سفارش خرید یا فروش حجم معینی از اوراق اختیار خرید یا فروش را با موعد سررسید و قیمت توافقی معینی به اجرا درآورد. کارگزار ، این سفارش را برای به اجرا در آوردن ، برای نماینده خود در بورس ارسال میکند. بسیاری از معاملات مربوط به بورس های بزرگی مانند اوراق اختیار معامله شیکاگو(CBOE)در سکوی معاملاتی صورت میگیرد. مانند پیمان هایآتی، معاملات اوراق اختیار معامله نیز اغلب به روش سیستم اطلاعات باز (حراج حضوری) انجام میشود.

  بازارهای ثانویه در بورس چیست؟مفهوم و ارتباط آن چیست؟

فقط اعضای بورس اوراق اختیار معامله مجاز هستنددر تالار بورس اوراق اختیار معامله به انجام معاملات بپردازند. معاملات اوراق اختیار معامله نیز،می تواند در قالب سفارش به قیمت روز(اجرای سفارش با بهترین قیمت موجود)و سفارش یه فیمت معین (اجرای سفارش با قیمت تععین شده)به اجرا در آید.

به کحض اینکه در سکوی معاملات ، برروی قیمت اوراق اختیار معامله توافق به عمل آمد، طرفین به صورت الکترونیکی جزئیات معامله را برای اتاق پایاپای ارسال می کنند. اتاق پایاپای، معاملات را به معاملات خرید و فروش تقسیم کرده و برای هر معامله ، نقش طرف مقابل را ایفا می کند.به عبارت دیگر برای هر خریدار اوراق اختیار معامله نقش فروشنده وبرای هر فروشنده اوراق اختیار معامله ، نقش خریدار را ایفا می کند ،سپس کارگزار تالار بورس انجام معاملات را تایید خواهد کرد.

ویژگی اوراق اختیار معامله

در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی بورس اوراق اختیار معامله شیکاگو(CBOE) با تجهیز کارگزاران تالار به رایانه هایی با نمایشگرهای لمسی ، سبب افزایش سرعت اجرای سفارش ها و افزایش راحتی و کارایی اجرای آنها شد. برای مثال، وقتی که کارگزار سفارشی را انتخاب می کند، یک کارت معاملاتی الکترونیکی در صفحه رایانه ظاهر می شود. این کارت الکترونیکی به کارگزار امکان می دهد اطلاعات معاملاتی مورد نیاز (از قبیل حجم، قیمت و ….) را وارد سیستم کند. وقتی اطلاعات کارت تکمیل شد کارگزار می تواند با لمس صفحه نمایشگر معامله مورد نظر خود را به اجرا در آورد با تایید معامله توسط کارگزار ، سیستم به طور همزمان پیامی را برای مشتری ارسال میکندو همچنین داده های مربوط به معامله برای سایر معاملگران نیز ارسال می شود. در ادامه به بررسی سه نوع اوراق اختیار معامله اصلی می پردازیم که در بورس معامله می شوند.

  منظور از سبدگردانی چیست؟قوانین مربوط به سبدگردانی کدام هست؟

اوراق اختیار معامله سهام

اوراق دارایی تعهدشده در قرار داد مربوط به اوراق اختیار معامله سهام ، سهام یک شرکت سهامی عام است. یک اوراق اختیار معامله اغلب شامل ۱۰۰سهام شرکت مورد نظر است. همانطور که در گذشته اشاره شد، اوراق اختیار معامله ای که در بورش های اوراق اختیار معامله آمریکا معامله می شوند، اغلب از نوع اوراق اختیار معامله آمریکایی هستند. یک سهام ممکن است دارای اوراق اختیار خرید وفروش مختلفی با قیمت توافقی و تاریخ انقضای متفاوتی باشد، به علاوه قیمت اوراق اختیار معامله ، علامتی است که «با ارزش»یا«فاقد ارزش»بودن اوراق اختیار معامله را نشان می دهد. برای مثال: همانطور که درشکل ۱۰-۱۰ نشان داده شده است. اوراق اختیار خریدی با قیمت توافقی ۲۰ دلار ،«با ارزش»محسوب می شود(۲۰ دلار کمتر تز قیمت جاری سهام ، یعنی۱۵/۲۳ دلار است) در حالی که اوراق اختیار خریدی با قیمت توافقی ۲۵دلار ،«فاقد ارزش»محسوب می شود(۲۵ دلار بزرگتر از قیمت جاری سهام ، سعنی ۱۵/۲۳دلار است)اوراق اختیار فروش به طور دقیق وضعیت مقابل را دارد. یعنی اوراق اختیار فروشی با قیمت توافقی ۲۰دلار ،«فاقد ارزش» محسوب می شود(۲۰ دلار کمتر از قیمت جاری سهام ، یعنی ۱۵/۲۳ دلار است)در حالی که اوراق اختیار فروشی با قیمت توافقی ۲۵دلار ،«با ارزش»محسوب میشود ۲۵دلار بزرگتر از قیمت جاری سهام ، یعنی ۱۵/۲۳دلار است).

اوراق اختیار معامله شاخص سهام

دارایی تعهدشده در قرارداد مربوط به اوراق اختیار معامله شاخص سهام ، ارزش یک شاخص عمده بازار سهام (مانند شاخص متوسط صنعتی داوجونز یا شاخص ۵۰۰سهام اس اند پی)است. یک سرمایه گذار ، زمانی به خرید برگ اختیار خرید (فروش) شاخص سهام اقدام میکند که تصور کند ارزش شاخص بازار سهام مورد نظر تا زمان انتقضای برگ اختیار معامله ، افزایش (کاهش) یابد، در آن صورت دارنده برگ اختیار خرید (فروش)می تواند در موعد سررسید به میزان ارزش ذاتی منتفع شود. تفاوت میان اوراق اختیار معامله سهام با اوراق اختیار معامله شاخص سهام در این است که دارنده اوراق اختیار معامله شاخص سهام در موعد سررسید نمی تواند قرارداد اوراق اختیار معامله شاخص سهام در موعد سررسید، به صورت نقدی تسویه شود (یعنی در صورتی که اوراق اختیار معامله با ارزش باشد پیزی دریافت نخواهد کرد) . به غیر از شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی (که اوراق اختیار معامله اروپایی است) سایر اوراق اختیار معامله سهام از نوع اوراق اختیار معامله آمریکا محسوب می شوند.

  بازارهای کارا و ناکارا

برگ اختیار خرید

سرمایه گذاران با استفاده از اوراق اختیار معامله شاخص سهام می توانند به طور غیر مستقیم در پرتفلیو متنوعی که بیانگر شاخص کلی بازار است. سرمایگذاری کنند. چنانچه فرد سرمایگذار بر این تصور باشد که شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی در آینده افزایش خواهد یافت ، می تواند اقدام به خرید اوراق اختیار خرید این شاخص کند. اگر پیش بینی  او درست باشد وشاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی افزایش یابد ارزش اوراق اختیار خرید او نیز افزایش خواهد یافت . بنابراین، سرمایگذار بدون صرف مبالغ زیاد و بدون خرید مستقیم سهام ، می تواند از راه سرمایگذاری در شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی منتفع شود.

اوراق اختیار معامله پیمان های آتی

دارایی تعهدشده در قرارداد مربوط به اوراق اختیار معامله پیمان های آتی قراردادهای پیمان آنی (مانند پیمان آتی اوراق قرضه خزانه ۱۰۰،۰۰۰دلاری)است. خریدار برگ اختیار خرید(فروش) حق دارد پیمان آتی تعهدشده را قبل از تاریخ انقضا (در صورتی که اوراق اختیار معامله آمریکایی باشد)خریداری کند(بفروشد). فروشنده برگ اختیار خرید (فروش) پیمان آتی متعهد می شود به محض اعمال اوراق اختیار معامله به وسیله خریدار برای(فروش) می تواند با قیمت توافقی اقدام به خرید (فروش) پیمان آتی تعهدشده کند. جذابیت اوراق اختیار معامله پیمان های آتی برای سرمایگذاران می تواند بیشتر از اوراق اختیار معامله دارایی تعهدشده باشد، چرا که قیمت آن ارزان تر بوده و تحویل آن نیز به راحتی صورت میگیرد . همچنین دسترسی به اطلاعات قرارداد پیمان های آتی نیز به راحتی امکان پذیر است . در حال حاضر برای پیمان های آتی نرخ بهره ، ارز و شاخص سهام، اوراق اختیار معامله وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *