NFT ،یکی از جدیدترین نوآوری‌ها در حوزه رمزارزها است که عمر نسبتا کوتاهی دارد.

 

برای اینکه بدانیم NFT چیست بحث را اینگونه آغاز می‌کنیم. در بازار دو نوع دارایی دیجیتال وجود دارد:

دارایی تعویض‌پذیر یا قابل معاوضه

دارایی تعویض‌ناپذیر یا غیر قابل معاوضه

 

قابل معاوضه بودن یا نبودن یعنی چی

منظور از قابل معاوضه بودن یک دارایی یعنی بتوان آن را بدون افت قیمت با دارایی مشابهش معاوضه کرد. همچنین قابل معاوضه بودن ویژگی‌های یک سرمایه مانند قابل تقسیم بودن یا ارزش آن را تعیین می‌کند.

برای مثال یک اسکناس ۱۰ دلاری از لحاظ ارزش کاملا مشابه اسکناس ۱۰ دلاری دیگر است. وقتی شما اسکناسی ده دلاری از کسی قرض می‌گیرید، نیازی نیست دقیقا همان اسکناس را به او پس بدهید زیرا آن‌ها ارزش یکسان دارند.

توکن‌های قابل معاوضه (Fungible)، توکن‌هایی هستند که با هم قابل معامله شدن هستند و بهای آن‌ها ثابت می‌ماند. در حوزه‌ی رمزارز یک بیت کوین ارزشی معادل یک بیت کوین دیگر دارد و ارزش آن بدون توجه به صاحب یا تاریخچه‌اش ثابت است.

اما قضیه در مورد توکن‌های غیر قابل معاوضه فرق می‌کند، قیمت یک توکن NFT با هر توکن مشابه آن متفاوت است. ویژگی‌های فردی یکتا بودن آن‌ها را تعیین می‌کند، بنابراین آن‌ها همچون سرمایه‌های دنیای واقعی مانند سنگ‌های قیمتی، آثار هنری یا کلکسیونی غیر قابل معاوضه هستند.

برای مثال بیایید فرض کنیم که من بلیتی سینما برای دیدن فیلم اخراجی‌های جدید را دارم و شما بلیت فیلم جنگ ستارگان را دارید، هر دوی ما بلیت داریم ولی آیا این بلیت‌ها قابل معاوضه هستند؟

بنابراین توکن‌های غیر قابل معاوضه مانند این بلیت‌ها، جلوه‌ی دیجیتال سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند حاوی اطلاعاتی باشند که دارای کاربردهای گوناگون و ارزشی غیر قابل پیش‌بینی است.

 

توکن چیست؟

توکن اشاره به نمایش مشهودی از حس، واقعیات یا کیفیت‌های مختلف دارد و افراد در زندگی روزمره با آن روبرو می‌شوند. به طور مثال، کلید هتل، اثبات یا نمایشی برای پرداخت هزینه اتاق به شمار می‌آید یا کارت شناسایی شما نشان دهنده استخدام شما در یک شرکت است. همچنین، گواهینامه رانندگی یک شخص بیان‌گر قبولی او در امتحانات رانندگی و صلاحیت او برای رانندگی است. به طور مشابه، توکن را می‌توان یک ماهیت وجودی خاص در فضای رمزنگاری توصیف کرد.

  سهام ممتاز چیست؟ امتیازات و معایب آن کدام است؟

این توکن می‌تواند دارای ارزش، حق رای، سهام یا هر چیز دیگری باشد و محدود به یک نقش خاص نیست بلکه می‌توان نقش‌های مختلفی را به آن اختصاص داد. یک توکن می‌تواند بیانگر ویژگی یا دارایی خاص از یک شرکت باشد و برای شرکت این امکان وجود دارد که به سرمایه‌گذاران خود در مزایده‌های عمومی، توکن بدهد.

 

اهمیت توکن چیست؟

حال این سوال پیش می‌اید که نقش و اهمیت توکن‌ها در چیست و چرا برای آشنایی با NFT باید در ابتدا با توکن آشنا باشیم. همانطور که گفته شد، توکن‌ها محدود به نقش خاصی نیستند و کاربردهای زیادی دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

*توکن نقش یک دروازه برای ورود به برنامه‌ها و خدمات بلاکچین دارد.

*توکن‌ها در تایید صلاحیت اشخاص در برخی از حق رای‌ها نقش دارند.

*توکن می‌تواند در تجربه کاربر نقش مهمی داشته باشد. به طور مثال، به کمک توکنِ کاربران در یک مرورگر اینترنت می‌توان خدمات مختلفی را به آن‌ها ارائه داد.

*از نقش‌های مهم توکن می‌توان به رد و بدل کردن دارایی‌ها (ارزش‌ها) اشاره کرد. در حقیقت، از توکن در بلاکچین برای تبدیل ارزش استفاده شده است.

*علاوه بر تمامی کابردهای بالا، توکن می‌تواند بیانگر مالکیت یک کالای خاص باشد و همین کاربرد است که تفاوت توکن‌های قابل معاوضه با توکن‌های غیرقابل معاوضه را نشان می‌دهد.

 

گران‌ترین توکن غیر قابل معاوضه کدام است

با شناخته‌تر شدن NFT-ها، گران‌ترین NFT دنیا نیز هر روز تغییر می‌کند. این عنوان قبلا توسط یکی از توکن‌‎های مجموعه کریپتو پانک (CryptoPunk) به نام شماره ۶۹۶۵ تصاحب شده بود که قیمتی برابر ۸۰۰ اتر (با احتساب اتر به قیمت ۴۰۰۰دلار قیمت ۳/۲ میلیون دلار) داشت. اما در ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ اثری دیجیتالی که کمتر از یک ماه عمر داشت، در مزایده کریستیز نیویورک به قیمت ۶۰٫۲۵ میلیون دلار فروخته شد و با شکستن تمام رکوردهای قبلی، بازار NFT را در حل شاهکارهای بلوچیپ (آثار هنرمندان معروف) قرار داد. خریدار این اثر با احتساب حق‌العمل، ۶۹٫۳ میلیون دلار پرداخت کرد.

  بورس انرژی و نحوه معامله انواع آن در بازار بورس ایران

چرا توکن‌های غیر قابل معاوضه مهم هستند

توکن‌های NFT پتانسیل این را دارند که یکی از اجزای کلیدی اقتصاد دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین باشند، این توکن‌ها می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند بازی‌های ویدئویی، تشخیص هویت دیجیتال، اعطای مجوز، اعطای گواهینامه یا هنرهای زیبا و حتی اعطای کسری از مالکیت اشیا استفاده شوند. ذخیره‌سازی مالکیت و هویت داده روی بلاک‌چین باعث افزایش یکپارچگی داده و حریم شخصی می‌شود، همچنین انتقال آسان و مدیریت بدون نیاز به اعتماد این سرمایه‌ها می‌تواند باعث کاهش اصطکاک (کارمزد) در ترید و اقتصاد جهانی شود.

کرادفاندینگ یا سرمایه گذاری جمعی (فصل دوم)

نحوه‌ی خرید NFT

تا اینجای خواندن مقاله شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چطور می‌شود توکن غیر قابل معاوضه (NFT) خرید. NFT-ها را می‌توان با یکی از روش‌های زیر به دست آورد:

 

*به دست آوردن NFT-ها از بازی کردن یا از طریق دپ (اپلیکیشن غیر متمرکز)

*خرید NFT از طریق بازارهای این توکن

*ترید این توکن با نفری دیگر

 

چرا NFTها با ارزش هستند؟

گیمرها و کلکسیونرها بوسیله‌ی NFTها می‌توانند مالکان تغییرناپذیر آیتم‌های داخل بازی و سایر سرمایه‌های یکتا باشند و از آن‌ها پول نیز کسب کنند.هنرمندان می‌‎توانند آثار دیجیتال خود را به‌طور مستقیم به مخاطبان و بدون نیاز به حراجی‌ها در سراسر دنیا بفروشند و از این طریق سهم بیشتری از سود حاصل از فروش را برای خود نگه دارند.

گران‌ترین توکن غیر قابل معاوضه کدام است؟

گران‌ترین NFT فروخته شده به قیمت ۶۹ میلیون دلار، «همه‌ی روزها: ۵۰۰۰ روز اول» نام دارد که توسط بیپل ساخته شده و توسط جاستین سان، مؤسس پلتفرم رمزارز ترون خریداری شده است.

  اوراق اختیار معامله اختیار خرید و فروش - بخش اول

 

مهم‌ترین NFTها از نظر ارزش بازار کدام‌اند؟

توکن‌های تتا، انجین کوین، چیلیز، دسنترالند و فلو در بازار NFT دارای بیشترین ارزش بازار هستند.

 

والت‌هایی که از NFT پشتیبانی می‌کنند کدام‌اند؟

بهترین والت‌هایی برای NFT شامل مای اتر والت (MyEtherWallet) ، تراست والت (TrustWallet)، متامسک (Metamask)، رین بو (Rainbow)، کوین بیس والت (Coinbase Wallet) هستند.

 

کجا می‌توان NFTها را فروخت؟

از معروفترین فروشگاه‌های اینترنتی NFT می‌توان به زورا (Zora)، ریربل (Rarible)، سوپر ریر (SuperRare)، نیفتی گیتوی (Nify Gateway)، اوپن سی (OpenSea) اشاره کرد.

توکن NFT چیست؟ آشنایی با مفهوم توکن nft

کاربرد NFT چیست؟

از NFT ها می‌توان برای توکنیزه کردن (دیجیتالی کردن) تقریبا همه چیز استفاده کرد. هرچند انواع مختلف “رسانه” بیشترین استفاده را از این توکن‌ها می‌برند. محبوب‌ترین کاربرد N‌FT ها شامل موارد زیر است (پروژه‌های فعال در هر زمینه نیز مشخص شده):

 

هنر دیجیتال (SuperRare, KnownOrigin, Async Art, Rarible)

موسیقی دیجیتال (Mintbase, InfiNFT)

املاک مجازی (Cryptovoxels, Decentraland)

آیتم‌های پوشیدنی واقعیت مجازی یا همان VR

گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای (Axie Infinity, Sorare, Gods Unchained)

بلیت رویدادهای مختلف یا مجوز حضور در آنها

نشان‌های اشتراک در پلتفرم‌های مختلف

اسامی دامنه بلاک چین (Ethereum Name Service, Unstoppable Domains)

کالاهای لوکس توکنیزه‌شده

سیاست‌های بیمه‌ای توکنیزه‌شده (yEarn’s yInsure tokens)

 

مقاله قبلی را هم مطالعه کنید:دیفای ؟! آشنایی با مفهوم امور مالی غیرمتمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *