حقوقی ها و شطنت در بورس؟! به نقل از دنیای اقتصاد، اعمال محدودیت‌  و دستورالعمل‌های جدید روند معاملات بورس را وارد فاز جدیدی کرده، این در حالی است که صف فروش روز گذشته نشان داد که برخی سیاست‌ها، سرمایه‌گذاران را برای ماندن در بازار سرمایه دچار سرگردانی کرده است. کارشناسان معتقدند در کناراصلاح رفتار حقیقی‌ها که برخی آن را ناشی از ناآگاهی نسبت به بازار سرمایه می‌دانند واکنش حقوقی‌ها در شرایطی که بورس نیاز به حمایت دارد خلاف انتظار بازار از آنهاست.

سهامداران خرد که به دلیل پایبند نبودن دولت به وعده‌هایش دچار نوعی بی‌اعتمادی به بازار شده اند، در صورتی که از رفتار هیجانی دست نکشند در بازار سرمایه متضرر خواهند شد.

فراگیر شدن بورس و رشد تعداد افرادی که بخشی از سرمایه خود را وارد بازار سرمایه کرده‌اند، مانند تیغی است که هم می‌تواند بر روی گلوی سهامداران باشد و هم می‌تواند راه رونق اقتصادی را باز کند.

در این بین دولت به عنوان یک بازیگر اصلی در این بازار،‌ رفتارهای متناقضی طی ماه‌های اخیر از خود نشان داده است. نمونه بارز این گونه رفتارها را می‌توان طی هفته گذشته مشاهده کرد، هماهنگ نبودن وزارتخانه‌های اقتصاد و نفت در خصوص عرصه دارا دوم، به اعتماد مردم لطمه جدی وارد کرده است.

کاهش اعتماد به دولت و تصمیمات این نهاد در حمایت از بورس،‌ روزهای قرمز رنگی را برای همه نمادهای بورسی و برای شاخص کل بورس رقم زده است. طی هفته گذشته شاخص کل بورس به دو میلیون و هفتار هزار واحد رسیده بود که طی یک هفته گذشته با کاهش ۲۶۰ هزار واحدی به یک میلیون و هشتصد و بیست هزار واحد رسیده است.

حقوقی ها عامل ریزش بورس؟

یکی از نکاتی که در شرایط فعلی بسیار در میان سهامداران از آن صحبت می‌شود، عرضه‌های بی‌مفهوم برخی شرکت‌های حقوقی در بازار سرمایه است. بیشتر این شرکت‌ها که از قضا دولتی نیز هستند به جای برگرداندن اعتماد از دست رفته به دولت و حمایت‌های آن، در حال نوسان گیری از مردم هستند.

  پیش‌بینی وضعیت بازار بورس در پاییز

تشکیل صف‌های میلیونی خرید طی زمان انجام معاملات امروز و سپس از بین رفتن این صف‌ها به دلیل عرضه بی منطق سهام شرکت‌ها توسط بازیگران اصلی آنها نشان می‌دهد، در حال حاضر شرکت های حقوق به دنبال نوسان گیری هستند.

هفته آینده هفته سرنوشت‌سازی برای بورس خواهد بود. اگر بازار در هفته آینده درست جمع نشود و مثبت نخورد بسیاری از سرمایه‌گذاران از بازار می‌روند.این را محمد یوسف امین داور، کارشناس بازار سرمایه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید و اظهار می‌کند: بازار تحت‌تاثیر برخی اظهارات مسوولان دائما در حال نوسان است و اگراین روند ادامه یابد شاخص از مدار صعودی خارج می‌شود و نمی‌توان وضعیت به وجود آمده را به راحتی جمع کرد. او می‌گوید: حمایت مقامات مسوول بیشتر از آنکه جنبه عملی داشته باشد در حد حرف و حمایت لفظی باقی مانده بنابراین بر حمایت لفظی دولت نمی‌توان تکیه کرد.

سطح اعتباری کارگزاری‌ها را از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد رساندند، خود این یعنی انگیزه فروش که فشار بیشتری نیز به صندوق‌ها وارد می‌کند. وقتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ابطال مواجه می‌شوند طبیعی است که صف فروش ایجاد شود و صاحبان نقدینگی وارد فاز فروختن شوند.به گفته این کارشناس بازار سرمایه، سیاست‌گذاران بازار برای صندوق توسعه سرمایه‌گذاران ۱۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند تا بازار را برگردانند اما با توجه به اینکه اعتبارات دست کسانی سپرده شده که از تجربه کافی در بازار برخوردار نیستند، پول‌شان به چاه ریخته می‌شود درحالی که اگر سهم درست بالا بیاید بازار هم خوب بالا می‌رود و نیازی به این سیاست‌گذاری‌ها نیست. متاسفانه بازار دست کسانی افتاده که از تجربه کافی برای مدیریت بازار برخوردارنیستند.

  شاخص کل بورس قله ۲میلیون را فتح کرد

شیطنت حقوقی‌ها در بازار سرمایه

اختلاف‌نظر دو وزارتخانه نفت و اقتصاد برسر عرضه دارادوم بازار را دچار شوک کرد. بازار سرمایه کشش این حجم ازاظهارات ضد و نقیض و سیاست‌های یک بام و دو هوا را ندارد، به همین دلیل بازار بعد از اتفاقات هفته گذشته متشنج شد.

او به نقش حقوقی‌ها در شرایطی که بازار منفی است اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به اتفاقاتی که در مورد صندوق‌های ثابت سرمایه‌گذاری رخ داد حقوقی‌ها ترجیح می‌دهند به جای حمایت از بازار صبر کنند تا ببینند اخبار حمایتی دولت از هفته آینده چه سمت و سویی می‌گیرد تا بر همان اساس، سیاست‌های خود را در بازار اعمال کنند.

سعید ابراهیمی اظهار می‌کند: قرار نیست هر زمانی که بازار به سمت منفی شدن هدایت می‌شود حقوقی‌ها از بازار دفاع کنند.

این شیطنت نمیتواند در بلند مدت مانع رشد بازار شود

او می‌گوید: ممکن است برخی افراد حقوقی برای زیرسوال بردن عملکرد حمایتی دولت در بازار سرمایه، شیطنت‌هایی کنند اما تجربه نشان داده که درهمه بازارهای سرمایه‌گذاری اگرچه عوامل بازدارنده و شیطنت‌های عامدانه در روند بازار اختلالاتی ایجاد می‌کند، اما در درازمدت نمی‌تواند جلوی رشد بازار را بگیرد. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اظهارات روزگذشته وزیر اقتصاد در مورد بورس تاکید می‌کند: صحبت‌های وزیر اقتصاد و شرایط به وجود آمده برای صندوق‌های ثابت سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد دولت برای سرپا نگه داشتن بازار سهام برنامه‌های جدی دارد و رویکرد حمایتی دولت تا پایان سال از بورس ادامه خواهد داشت.او یادآور می‌شود: معاملات روزگذشته کاهش چشمگیری داشت و به ۸ هزار میلیارد تومان هم نرسید اما پیش‌بینی ما این است که روند شاخص از اواسط هفته آینده به مدار صعودی خود برگردد. به نظر من زمانی که شاخص به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ واحد برسد روند بازار با جهشی دوباره صعودی می‌شود.سعید ابراهیمی می‌گوید: به غیر ازاتفاقاتی که منجر به ریزش شاخص شد نباید از این موضوع بگذریم که قیمت‌ها در بازار سهام در این مقطع نیاز به اصلاح داشت.

  آینده بورس چطور پیش بینی میشود و چه انتظاری میرود؟

سهامداران خرد بلند مدت فکر کنند

البته نباید از این موضوع نیز به راحتی بگذریم که ترس سهامداران خرد در بازار سرمایه نیز دلیل دیگری بر ایجاد این نوع نوسانات لحظه‌ای در بازار است. افرادی که وارد بورس شده اند به دلیل اینکه اکثر آنها با کمترین آموزش وارد بورس شده‌اند، از هر نوسانی در بورس، ترسیده و می‌خواهند به هر طریق شده از زیان خارج شوند. این رفتار هیجانی ناشی از عدم اعتماد به دولت و عدم آشنایی با چارچوب‌های معامله در بورس تنها یک بازنده دارد و آنهم سهامداران خرد هستند.

اجباری کردن آموزش برای افراد حاضر در بازار سرمایه می‌تواند هم برای آنها مفید باشد و هم از رفتار هیجانی آنها در مواقعی که به دلایل بازار دچار اصلاح یا ریزش می‌شود، جلوگیری کند.سهامداران خرد وحقیق باید از ترس و هیجان دوری کنند و اسیر دام و هیجان ایجاد شده توسط حقوقی و بازیگران سهم نشوند، چرا که اکثر نمادها و سهم ها اصلاح های خود را کرده اند و حتی تا حدود ۳۰الی۳۵درصد اصلاح داشته اند.

مردم باید آرامش خود را حفظ کنند و سهامداری را یادبگیرند چراکه این اصلاح و نوسان بازار بعد از رشد چشمگیر حدود ۱میلیون واحدی‌ که در ۴ماه اخیر رخ داد، اتفاقی طبیعی و رایج هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *