صندوق مشترک سرمایه گذاری و روند تاریخی آن

اولین صندوق مشترک سرمایه گذاری در سال ۱۹۲۴ میلادی در شهر بوستون آمریکا تأسیس شد. در ابتدا میزان رشد این صنعت کند بود، به نحوی که تا سال ۱۹۷۰ میلادی دارایی ۳۶۰ صندوق مشترک سرمایه گذاری تأسیس شده، فقط ۵۰ میلیارد دلار بود . بعد از این تاریخ بود که تعدا و حجم دارایی این صندوق ها با رشد چشم گیری مواجه شد. این رشد چشم گیر را میتوان به ظهور صندوق مشترک سرمایه گذاری بازار پول در سال ۱۹۷۲ میلادی ، ظهور صندوق مشترک سرمایه گذاری بازار پول معاف از مالیات در سال ۱۹۷۹ میلادی شکل گیری صندوق های سرمایه گذاری اوراق قرضه ، اوراق مشتقه و پیدایش بازار های نو ظهور نسبت داد. صندوق مشترک سرمایه گذاری بازار پول در اوراق بهادری که سررسید آن ها زیر کسال است.، سرمایه گذاری میکنند. در حالی که صندوق های سرمایه گذاری بلند مدت در اوراق بهادری که سر رسید آنها بیش از یک سال است، سرمایه گذاری خواهند کرد.
افزایش چشم گیر در ارزش بازار دارایی های مالی از قبیل سهام و هزینه های معاملاتی به نسبت پایین صندوقهای مشترک سرمایه گذاری سبب شد صنعت صندوقهای مشترک سرمایه گذاری با رشد انفجاری مواجه شود، اگر چه کاهش شدید ارزش بازارهای سرمایه در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی تا حدودی مانع از ادامه این رشد فرایند شد.

رشد چشمگیر صندوقهای مشترک سرمایه گذاری

جدول رشد چشمگیر صندوقهای مشترک سرمایه گذاری در فاصله زمانی بین سال های ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۷ میلادی را نشان میدهد. برای مثال: کل دارایی های سرمایه گذاری شده در صندوق های مشترک سرمایگذاری از ۴/۰ بیلیون دلار در سال ۱۹۴۰ به ۱۲،۰۳۹٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ افزایش یافت.
بعلاوه، تعداد صندوقهای مشترک سرمایگذاری از ۶۸ شرکت در سال ۱۹۴۰ به ۸،۰۱۷ شرکت در سال ۲۰۰۷ میلادی افزایش یافته است.بخش عمده ای از این افزایش در دهه ۱۹۹۰ میلادی و زمان رونق بازار شکل گرفته است.با افت اقتصاد و بازار های سهام ایالات متحده آمریکا در اوایا دهه ۲۰۰۰ میلادی ،روند رشد صندوقهای مشترک سرمایه گذاری نیز کاهش یافت.
جدول رشد صندوقهای مشترک سرمایه گذاری
 بعلاوه، رشد صورت گرفته در صندوق های مشترک سرمایه گذاری ، در نتیجه افزایش صندوقهای بازنشستگی تحت مدیریت صندوقهای مشترک سرمایه گذاری نیز بوده است. بازار صندوق بازنشستگی از ۴تریلیون دلار در سال ۱۹۹۰ به بیش از ۱۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۰۷ افزایش یافت. صندوق های مشترک سرمایه گذاری به تقریب یک چهارم از دارایی های بازار را مدیریت می کند. بسیاری از صندوق های بازنشستگی ، صندوق های نهادی هستند.

صندوقهای نهادی

صندوق های مشترک سرمایه گذاری هستند که طرح های باز نشستگی مربط به کارکنان نهادها و موسسات را مدیریت میکنند.
نهاد ها و موسسات به منظور انتفاع اعضای خود دست به تشکیل این صندوقهای بازنشستگی میزنند. افراد ثروتمند نیز گاهی از صندوقهای نهادی استفاده میکنند. به طور کلی ،درحدود ۸۰ درصد از کل سرمایه گذاری های طرح بازنشستگی در صندوقهای نهادی صورت میگیرد. صندوقهای نهادی به وسیله همان شرکتهایی(اعم از بانک ها، شرکت های بیمه، کاگزاران و شرکت های مشاوره سرمایه گذاری)مدیریت میشوند که به ایجاد همان صندوقها اقدام کرده اند. از آنجا که در صندوقهای نهادی هزینه توضیع وجود ندارد و چون این صندوقها قدرت چانه زنی بالایی، دارند.، هزینه های آنها بسیار پایین است. برخلاف صندوقهای مشترک سرمایه گذاری سنتی، مسئولان طرح های بازنشستگی میتوانند میزان ریسکی را که باید برای فائق آمدن بر بازار تحمل کنند، محاسبه کنند.
همانطور که در شکل نشان داده شده است. حتی پس از کاهش رشد در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی ، باز هم حجم دارایی صنعت صندوقهای مشترک سرمایگذاری بیشتر از صنعت بیمه بوده و حجم دارایی آن فقط اندکی از صنعت بانکداری تجاری کمتر است( ۸۷/۱۰ تریلیون دلار برای بانک های تجاری در برابر ۷۷/۱۰ تریلیون دلار برای صندوق های مشترک سرمایه گذاری). همین عامل سبب شده است صندوق ها مشترک سرمایه گذاری ، از نظر حجم دارایی، به دومین گروه موسسات مالی مهم آمریکا تبدیل شوند.

انواع مختلف صندوق های مشترک سرمایه گذاری

صنعت صندوق های مشترک سرمایه گذاری به طور معمول از دو بخش تشکیل شده است:

 ۱٫ صندوقهای مشترک سرمایه گذاری کوتاه مدت.
 ۲٫ صندوقهای مشترک سرمایه گذاری بلند مدت.
صندوقهای مشترک سرمایه گذاری بلند مدت دربرگیرنده صندوقهای سرمایه گذاری سهام(که متشکل از سهام عادی و سهام ممتاز است). صندوق سرمایه گذاری اوراق قرضه (که متشکل از اوراق بهادر با در آمد ثابت با سر رسید بیش ازیک سال است)و صندوقهای سرمایه گذاری دو رگه یا ترکیبی(متشکل از سهام و اوراق قرضه)است. صندوقهای مشترک سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز متشکل از صندوق مشترک سرمایه گذاری بازار پول و صندوق مشترک سرمایه گذاری بازار پول معاف از مالیات (شامل ترکیب مختلفی از اوراق بهادر بازار پولی است،یا سر رسید کمتر از یکسال) است.

صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری بلند مدت

بخش زیادی از صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری بلند مدت (حدود ۲۵ درصد) به صندوق های مبتنی بر شاخص تعلق دارد که در آن مدیران پرتفلیو به تناسب تعداد اوراق بهادار موجود در شاخص‌های عمده سهام مثل شاخص ۵۰۰ سهام اس اند پی به خرید اوراق بهادار اقدام می‌کنند. به عبارت دیگر صندوق‌های مبتنی بر شاخص به نحوه طراحی می‌شوند که عملکرد آنها مبتنی بر عملکرد شاخص بازار سهام باشد. از آنجا که صندوق های مبتنی بر شاخص نیاز اندکی و انجام تحقیقات دارند هزینه‌های مدیریت این صندوق‌ها نیست کمتر است با این حال بازدهی این صندوق‌ها اغلب بیشتر از صندوق‌هایی است که به طور فعالانه مدیریت می شود تفاوت میان بازده صندوقی که به صورت فعالانه مدیریت می شود با صندوقی که به صورت منفعلانه مدیریت می شود با ارائه مثال زیر قابل فهم خواهد بود در طی دهه ۱۹۹۰ میلادی بازده سالانه سهام اس اند پی ۵۰۰ ۱۷/۳ درصد بود ، در حالی که بازده سالانه صندوق مشترک سرمایه گذاری که به صورت فعالانه مدیریت شده بود تنها۱۳/۹ درصد بود می‌توان گفت که ۳/۴ درصد بازده بالا به خاطر این بوده است که شرکت های تشکیل دهنده سهام اس اند پی ۵۰۰ بزرگترین شرکت‌های آمریکایی بوده‌اند و علاوه متوسط هزینه‌ای که یک صندوق فعال سالانه از سهامداران خود دریافت می‌کند بعد به تقریب ۱/۳ درصد است. از طرف دیگر گردش دارایی های مربوط به صندوق هایی که به صورت سالانه مدیریت می‌شوند بالاست هزینه معاملات مربوط به خرید و فروش سالانه بسیاری از سامانه حدود۰/۷ درصد را شامل می‌شود.

صندوقهای قابل معامله در بورس ETFs:

 ای تی اف نیز جزو صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری هستند، که بر اساس شاخص بازار سهام خاصی طراحی شده اند که با این حال برخلاف صندوق های مبتنی بر شاخص صندوق‌های قابل معامله در بورس سهام و با قیمتی که بازار تعیین کرده است معامله می‌شود تا پایان سال ۲۰۰۷ میلادی میزان دارایی هایی که در صندوق‌های قابل معامله در بورس سرمایه گذاری شده بود بالغ بر ۶۰۸ میلیارد دلار بود در حالی که در پایان سال ۲۰۰۶ میلادی میزان دارایی ها بالغ بر ۴۲۳ میلیارد دلار می‌شود. قیمت سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس نیز در طول زمان مانند صندوق های مبتنی بر شاخص در واکنش به قیمت سهام های مربوط به شاخص سهام تغییر می کند همچنین با توجه به اینکه همه صندوق‌های قابل معامله در بورس و هم صندوق های مبتنی بر شاخص از روند شاخص های خاصی تبعیت می کنند. مدیریت مدیریت این صندوق‌ها و هزینه‌های مدیریت آنان به نسبت کمتر از صندوق‌ها ای است که به صورت فعالانه مدیریت می شود با این حال برخلاف صندوق های مبتنی بر شاخص سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس در طول روز قابل معامله است، به صورت اعتباری قابل خرید هستند و آنها را می‌توان از طریق سرمایه گذاری که انتظار کاهش ارزش شاخص تعهد شده را دارد فروش استقراضی کرد از آنجا که سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس رفتاری شبیه سهام دارند به همین دلیل که به فروش سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس اقدام کنند بنابراین سرمایه‌گذاران سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس می‌توانند دریافت سود سرمایه را تا زمانی که سهام این صندوق‌ها را نگهداری می‌کنند به تعویق بیندازند
بازده و هزینه های صندوق های مشترک سرمایه گذاری

بازده و هزینه های صندوق های مشترک سرمایه گذاری

بازده سرمایه گذارن صندوق های مشترک سرمایه گذاری می تواند بسته به هدف صندوق ، کامرمزدهایی که دریافت میشود و شرایط کلی بازار ، دامنه وسیعی داشته باشد. در این بخشش مروری بر این مباحث خواهیم داشت.

آگهی پذیره نویسی و اهداف صندوق های مشترک سرمایگذاران

بر اساس قوانین، مدیران صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری باید اهداف سرمایه‌گذاری مربوط به وجوه مالی خود را در قالب آگهی پذیره نویسی به سرمایه گذاران بالقوه ارائه کنند ، آگهی به پذیره نویسی شامل فهرستی از اوراق بهادار از که صندوق را تشکیل می دهد. جدول گروه اصلی اهداف سرمایه‌گذاری ،مربوط به صندوق های مشترک که سرمایه‌گذاری به همراه دارایی هایی که به هر یک از این گروه‌ها تخصیص داده شده است را نشان می‌دهد اهداف صندوق ها که در آگهی پذیره نویسی آن مطرح می شود بیانگر اطلاعات کلی در خصوص انواع اوراق بهادار و دارایی هایی است که در صندوق مشترک سرمایه گذاری نگهداری می شود برای مثال ؛صندوق‌های افزایش ارزش سرمایه به نگهداری اوراق بهاداری از آن سهام اقدام می‌کنند که بالاترین روش و بالاترین ریسک را دارد به علاوه در درون هر یک از ۱۲ گروه از صندوق‌های مشترک که به وسیله شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارائه شده اند از نظر سابقه تاریخی صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری برای بیان اهداف و سرمایه‌گذاری‌های خود آگهی‌های پذیره‌نویسی طولانی را تدوین می کردند. در سال ۱۹۹۸ میلادی کمیسیون بورس و اوراق بهادار با اتخاذ رویه جدید، بخش های کلیدی را مطرح کرد که صندوق های مشترک سرمایه‌گذاری بر اساس آن منظم می شدند آگهی‌های پذیره‌نویسی خود را بر اساس چارچوب تدوین شده و به زبان انگلیسی تهیه کنند. هدف از این کار افزایش توانایی سرمایه‌گذاران برای فن و ریسک مرتبط با هداف پیشینه سرمایه‌گذاری مربوط به صندوق های مشترک که سرمایه گذاری بود .

۲۰ صندوق مشترک سرمایه گذاری بزرگ امریکا

جدول۵-۱۱ ، بیانگر ۲۰ صندوق مشترک سرمایه گذاری بزرگ امریکا باتوجه به دارایی هایی است که آنها ، در فوریه ۲۰۰۸ ، نگهداری میکردند. در این جدول اهداف صندوق ها کل دارایی های آن ها ، بازده های ۱۲ ماه ، ۵ساله و ۱۰ ساله ، خالص ارزش دارایی ها و کارمزدهای اولیه آنها بیان شده است. صندوق«امریکن فاندز گراوس»که سهام آن جزو سهام کلاس« ای » در آمریکا است، در آن زمان بزرگترین صندوق مشترک سرمایه گذاری آمریکا محسوب می شد. موسسات« امریکن فاندز » و «ونگارد»و«فیدلتی» از نظر حجم دارایی ، ۱۷ صندوق از ۲۰ صندوق برتر را به خود اختصاص داده اند. بسیاری از صندوقهای برتر ، اعم از صندوقهای رشدی ، درآمدی،در سال ۲۰۰۶ میلادی بازده بالایی را تجربه کردند. به نحوی که به غیر از یک صندوق (یعنی صندوق پیمکو) بقه صندوق ها در فاصلهزمانی بین سال های ۲۰۰۳تا۲۰۰۷ میلادی،بازده دو رقمی را کسب کرده اند. با این حال رکود اقتصادی آمریکا افت کلی ارزش بازار سهام در سال ۲۰۰۷ میلادی سبب شد به بازدهی صندوق ها لطمه وارد شود. به طوری که در فاصله بین ماه فوریه سال ۲۰۰۷ میلادی تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی،۹ صندوق از ۲۰ صندوق برتر، بازه منفی را تجربه کردند،در همان فاصله زمانی شاخص کل باز سهام ونگارد با بهترین و بدترین عملکرد بازده۶/۳۸ داشت شایان ذکر است که آگهی پذیره نویسی به هیچ وجه سخنی از ریسک بازده ها ( مانند ریسک بازده کل صندوق ریسک سیستماتیک، آن یا بتا) به میان نمی آید. در سال ۱۹۹۸ کمیسیون بورس و اوراق بهادار صندوق های مشترک سرمایه‌گذاری را ملزم به ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص ریسک و بازده سرمایه گذاری ها کرد. هدف کمیسیون بورس و اوراق بهادار از این اقدامات ، توانمند کردن سرمایه‌گذاران برای مقایسه رابطه ریسک و بازده صندوق ها بود، به نحوی که بتوانند بهترین سرمایه گذاری ممکن انجام دهند

بازده سرمایه گذاران ارز مالکیت در صندوق های مشترک سرمایه گذاری

بازده سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در صندوق های مشترک سرمایه گذاری از سه منبع زیر ناشی می شود.
اول-درآمد حاصله از پرتفلیو و سود تقسیمی ناشی از دارایی ها:
دوم-سود سرمایه ای که در نتیجه فروش یک دارایی به قیمتی بالاتر از قیمت خرید اولیه حاصل میشود:
سوم-افزایش ارش سرمایه ناشی از افزایش ارزش دارایی های موجود که نتیجه آن در ارزش سهام صندوق های مشترک سرمایه گذاری پدیدار میشود، در خصوص افزایش ارزش سرمایه ، باید گفت  که در خصوص دارایی های صندوق های مشترک سرمایه گذاری هر روز تعدیل حساب سپرده صورت میگیرد. به این معنی که مدیران صندوق ، ارزش جاری سهام هر یک از صندوق های حساب سپرده صورت میگیرد. به این معنی که مدیران صندوق ارزش جاری سهام هر یک از صندوق های مشترک سرمایه گذاری را از طریق محاسبه  روزانه ارزش بازار کل ارزش پرتفلیو صندوق و سپس تقسیم آن بر تعداد سهم منتشر شده به وسیله صندوق ، تعیین می کنند. ارزشی که از این راه به دست می آید همان خالص ارزش دارایی های صندوق است.

خالص ارزش دارایی ها قیمتی است که سرمایه گذاران در زمانفروش سهام خود به صندوق به دست می آورند. به عبارت دیگر قیمتی است که سرمایه گذاران برای خرید سهام جدید صندوق ، در همان روز، پرداخت می کنند.

چنانچه صندوق مشترک سرمایه گذاری یک شرکت سرمایه گذاری با سرمایه بازباشد، با توجه به تعداد سهامی که به طور روزانه باز خرید، یا تعداد سهام جدیدی که فروخته میشود، تعداد سهام منتشر شده نیز در نوسان خواهر بود.
در یک شرکت سرمایه گذاری با سرمایه باز، سرمایه گذاران سهام را از خود صندوق مشترک سرمایه گذاری خریداری میکنند. بنابراین، تعداد سهام منتشر شده را تقاضا تعیین میکند.
همچنین، خالص ارزش دارایی هادر شرکت سرمایه گذاری با سرمایه باز نیز از راه محاسبه ارزش بازار دارایی های موجود در صندوق مشترک سرمایه گذاری تقسیم بر تعداد سهام منتشر شده تعیین می شود.
در مقابل شرکت های سرمایه گذاری با سرمایه باز، نوع دیگری از صندوق های مشترک سرمایه گذاری وجود داردند که با عنوان شرکت سرمایه گذاری با سرمایه ثابت و مشخص شناخته شده هستند. که تعداد سهام منتشر شده آن در هر زمانی ثابت است.
برای مثال:شرکت های سرمایه گذاری در املاک و مستغلات جزو  شرکت های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت و مشخص هستند که در سرمایه گذاری در سهام شرکت های ساختمانی و املاک و یا خرید وام های رهنی متخصص هستند.

سهام شرکت سرمایه گذاری با سرمایه ثابت

سهام شرکت سرمایه گذاری با سرمایه ثابت و مشخص مانند سهام شرکت های سهامی عام، در بورس های سهام خرید و فروش می شود. از آنجا که تعداد سهام موجود برای خرید ، در هر لحظه از زمان ، ثابت است، خالص ارزش دارایی سهام این صندوق ها از راه ارزش سهام های موجود در پرتفلیو و میزان تقاضا برای سهام خود صندوق تعیین می شود. وقتی که میزان تقاضا برای سهام این صندوق ها بالا باشد، بخاطر ثابت بودن عرضه سهام صندوق ، سهام صندوق ها می تواند به ارزشی بیشتر از اوراق بهادر موجود در صندوق معامله شود.
وقتی که میزان تقاضا برای سهام این صندوق ها پایین باشد، ارزش سهام شرکت سرمایه گذاری با سرمایه ثابت و مشخص می تواند به پایین تر از ارزش دارایی های آن کاهش یابد. در این حالت گفته می شود که سهام صندوق ، معامله می شود.

هزینه های صندوق مشترک سرمایه گذاری

صندوق های مشترک سرمایه گذاری در ازای خدماتی که به سهامداران ارائه میکنند(مانند مدیریت پرتفلیو متنوعی از اوراق بهادر مالی) مبلغ یا کارمزدی را مطالبه میکنند.
سرمایه گذاران دو نوع کارمزد به صندوق های سرمایه گذاری پرداخت میکنند: کارمزد فروش و مخارج عملیاتی صندوق . کل هزینه هایی که سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در صندوق های مشترک سرمایه گذاری، پرداخت میکنند برابر است با کارمزد فروش سالانه و سایر کارمزدهای مطالبه شده .

صندوق سرمایه گذاری با کارمزد در مقابل صندوق های بدون کارمزد:

 سرمایه گذاری که به خرید سهام صندوق مشترک سرمایه گذاری اقدام می‌کند ممکن است متحمل پرداخت کارمزد شود که میزان آن گاهی به هشت و نیم درصد نیز می‌رسد در این حالت به آن صندوق صندوق سرمایه گذاری با کارمزد گفته می‌شود در مقابل به آن دسته از صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری که سهام خود را به صورت مستقیم و بدون وساطت نماینده فروش به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کنند صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدون کارمزد اطلاق می‌شود.

استدلال صندوق‌های سرمایه‌گذاری با کارمزد

استدلال صندوق‌های سرمایه‌گذاری با کارمزد این است که راهنمایی‌ها و مشاوره هایی که به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کنند بسیار بیشتر از صندوق های سرمایه گذاری بدون کارمزد برای مثال ، در جدول۵-۱۱ کارمزد اولیه مربوط به بزرگترین صندوق های مشترک سرمایه‌گذاری آمریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی نشان داده شده است. توجه داشته باشید که از میان این صندوق‌ها فقط مجموعه صندوق های آمریکن فاندز هستند که از سرمایه‌گذاران در ازای خرید سهام کارمزد دریافت می‌کند همانطور که در شکل نشان داده شده است سرمایه گذاران در دهه ۱۹۹۰ میلادی به خوبی به این معایب صندوق های سرمایه گذاری با کارمزد پی برده اند و همین عامل سبب کاهش چشمگیری ارزش بازار سهام این و صندوق شده است در سال ۱۹۸۵ میلادی حدود ۷۰ درصد از فروش صندوق های مشترک سرمایه گذاری مربوط به صندوق های سرمایه گذاری با کارمزد و تنها ۳۰ درصد دیگر مربوط به صندوق های سرمایه گذاری بدون کارمزد می شد تا سال ۱۹۹۸ میلادی حجم فروش صندوق های سرمایه گذاری بدون کارمزد در عمل بر حجم فروش صندوق های سرمایه گذاری با کارمزد پیشی گرفت و تا اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی کل دارایی‌های سرمایه گذاری شده در صندوق های سرمایه گذاری بدون کارمزد به مراتب بیشتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با کارمزد بود.

مخارج عملیاتی صندوق های مشترک سرمایه گذاری

برخلاف کارمزد افتتاحی که یکبار و در اول سرمایه گذاری در صندوقهای مشترک سرمایه گذاری دریافت میشود، برخی دیگر از هزینه ها هستند که در قالب درصد ثابتی، بعنوان کارمزد از سرمایه کذاران مطالبه می شود.
یکی از این کارمزد ها ( که کارمزد مدیریت نامیده می شود) برای پوشش هزینه های عملیاتی دریافت می شود.بعلاوه، برخی دیگر از هزینه ها برای پوشش هزینه های بازاریابی و توزیع دریافت می شود و به آن هزینه های نوع ۱-بی۱۲ می گویند.
صفحه اینستاگرام ما
این مقاله برای شما مفید است:شاخص بازار سهام چیست؟ مفهوم وانواع آن کدام است؟

  تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *