فروش وام های رهنی

بیش از ۱۰۰سال است که موسسات مالی، وام های رهنی را دربین خودشان می فروشند. در واقع ، تعداد  زیادی از بانک های کارگزار، شامل بانک های کوچکی هستند که وام هایی را ارائه می کنندکه به علت حجم بالای آن، نمی توانند آنها را در تراز نامه خود ثبت کنند(مثل مشکلات کفایت سرمایه یا ریسک اعطای وام زیاد) و به همین دلیل بخشی از آن رابه بانک های بزرگ نیز این این وام ها رابه بانک های کوچک می فروشند.
فروش وام رهنی به این روش، زمانی اتفاق می افتد که موسسه مالی به ایجاد وام رهنی اقدام میکند و آن را با تضمین ویا بدون تضمین به خریداران می فروشد. اگر وام رهنی بدون تضمین فروخته شود، احتمال اینکه در صورت  عدم توان پرداخت وام گیرنده، وام دهنده با مشکل مواجه شود وجود دارد. بنابراین، خریدار وام رهنی کل ریسک اعتبار را متحمل می شود.اما اکر وام با تضمین فروخته شود، خریدار درنهایت وام را به فروشنده وام رهنی عودت خواهد داد.درعمل، بسیاری از وام های رهنی به این روش فروخته می شوند بدون تضمین هستند.به طور معمول فروش وام رهنی به این روش به ایجاد اوراق بهادر جدید منجر نمی شود.
یکی از دلایلی اصلی فروش وام به وسیله موسسات مالی این است که از این روش می توانند ریسم اعتباری خودشان را بهتر مدیریت کنند. فروش وام رهنی سبب می شود دارایی ها و ریسک اعتباری از تراز نامه حذف شده وموسسات مالی فراهم می آورد که بتواند ریسک نقدینگی و ریسک نرخ بهره خود را بخشند. با این حال به غیر از دلایل مربوط به مدیریت ریسک موسسات مالی بنا به تعدادی از دلایل اقتصادی (ایجاد درآمد از محل کارمزد) و قانونی(مانند کاهش هزینه نگهداری ذخیره قانونی و کاهش هزینه قانونی در مقابل وام های رهنی)دیگری به فروش وام رهنی اقدام می کنند.

خریدارن و فروشندگان بالقوه زیادی برای وام های رهنی وجود دارد

پنج گروه عمده خریداران وام های رهنی اولیه عبارتند از:

  • بانک های داخلی
  • بانک های خارجی
  • شرکت های بیمه و صندوق های بازنشستگی
  • شرکت سرمایه گذاری در وام های بانکی با سرمایه ثابت و مشخص
  • شرکت های غیرمالی.
  هوش مصنوعی و تاریخچه آن (فصل اول)

درمقابل فروشندگان عمده وام های رهنی نیز عبارتند از:

  • بانک های مرکزپولی
  • بانک های کوچک منطقه ای و مشترک
  • بانک های خارجی و موسسات تأمین سرمایه

اوراق بهادر با پشتوانه وام های رهنی

دراین بخش، به معرفی سه نوع اصلی اوراق بهادر یا پشتوانه وام رهنی، یعنی اوراق انتقال(وام های رهنی)،قرار داد رهنی با پشتوانه (CMO)و اوراق قرضه با پشتوانه وام رهنی ، خواهیم پردخت.
اوراق انتقال (وام رهنی)و قرارداد وام رهنی با پشتوانه (CMO) درنتیجه تبدیل وام های رهنی به اوراق بهادر شکل میگیرند.
تبدیل وام های رهنی به اوراق بهادر شامل یک کاسه کردن و تجمیع گروهی از وام های رهنی با ویژگی های مشابه ، حذف این وام های رهنی ترازنامه و فروش آن به سرمایه گذارها موجود در بازار های ثانویه وام های رهنی است. تبدیل وام های رهنی به اوراق بهادر سبب اوراق بهادری با پشتوانه وام های رهنی می شود که در بازارهای ثانویه وام های رهنی قابل خرید و فروش است.برای مثال: درسال ۲۰۰۷ میلادی درحدود ۶/۹۳  تریلیون دلار وام رهنی درآمریکا به اوراق بهادر تبدیل شده بود.توانایی ناشران  وام های رهنی برای حذف وام های رهنی ازترازنامه هایشان سبب شد میلیاردها دلار به باراهای وام رهنی تزریق شود، که نتیجه آن کاهش نرخ ها و هزینه های  تهیه وام رهنی برای وام گیرندگان، درآن سال بود.

اوراق انتقال (وام های رهنی)

موسسات مالی به طور مستمر وام های راهنی را تجمیع کرده و آنها را در قالب اوراق انتقال به سرمایه گذارها ارائه می کنند. براساس اوراق انتقال وام های رهنی پرداخت ها اصل و بهره تعهد شده مربوط به وام های رهنی تجمیع شده ای که به وسیله موسسات مالی ایجاد شده اند به سرمایه گذارهای موجود در بازارهای ثانویه وام های رهنی (دارندگان اوراق قرضه با پشتوانه وام های رهنی) انتقال می یابد.بعد ازاینکه موسسات مالی به پذیرش وام های رهنی اقدام کردند، آنها را تجمیع کرده و آن را به درندگان  اوراق انتقال وام های رهنی می فروشند.هریک از اوراق انتقال وام رهنی بیانگر بخشی از مالکیت بر مجموعه وام های رهنی تجمیع شده اند. موسسات مالی ناشر وام های رهنی (مانند بانک ها یا شرکت وام رهنی) یا شخص ثالثی که خدمات مربوط به این بخش را ارائه میکند اصل و پراخت ها را از دارندگان  وام های رهنی دریافت کرده وآن را با کسر کارمزد به دارندگان اوراق انتقال وام های رهنی منتقل می کنند.
این مقاله را مطالعه کنید: ابعاد بین المللی بازار پول

پیج اینستاگرام لحظه پرداز

  منظور از سبدگردانی چیست؟قوانین مربوط به سبدگردانی کدام هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *