محسابات آماری به نقل از دنیای اقتصاد نشان میدهد که در ۴۰روز اخیر سهامدارن خرد و تازه نفس ۵۵هزار میلیارد تومان خرید انجام داده اند که این حجم از ورود نقدینگی در بورس، وارد گردونه معاملات تالار شیشه ای شده است. اما مقصد ورود این حجم از نقدینگی کجا بود؟

۴۰ روز کاری از هفت رقمی شدن شاخص کل بورس تهران می‌گذرد و حالا این نماگر فقط ۵ درصد تا فتح سوپرکانال ۲ میلیون واحد فاصله دارد. در این مدت اما ۱۰۰ میلیارد دلار به ارزش کل بازار سهام افزوده شده است؛ همزمان با ثبت رکوردهای جدید برای ارزش معاملات خرد سهام، شاهد ورود ۵۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی به گردونه معاملات بازار بورس بوده‌ایم. محاسبات «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد: گروه‌های کامودیتی‌محور به ویژه پالایشگاه‌ها و گروه فلزات اساسی اما میزبان بیشترین پول حقیقی بوده‌اند.

برطبق اخرین اطلاعات و داده ها نشان داده شد که گروه فرآورده‌های نفتی با خالص خرید ۱۴ هزار میلیارد تومان، درصدر فهرست و گروه فلزات اساسی با جذب ۱۱ هزار میلیارد تومان در رتبه دوم جدول مقاصد پول‌ها در بورس ایستاده‌اند. دو گروه خودرو و بانک هم به ترتیب با خالص خرید ۹/۵ و ۵/۴ هزار میلیارد سهامداران حقیقی همراه شدند

ورود بی سابقه نقدینگی تازه نفس در بورس

از ۱۳خرداد ماه تا کنون گروه فراورده های نفتی با ورود ۱۴هزار و ۳۷۸میلیارد تومان نقدینگی رتبه اول را به خود اختصاص داده ،که «شپنا» با ۶هزار و ۴۰۰میلیارد ورود نقدینگی بورس را جذب نموده و سودی حدود ۲۷۰درصد به سهامدارانش بخشیده.در مدت مشابه «شتران» دیگر سهم پرطرفدار این گروه است که در ۴۰ روز گذشته، ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی خرد را جذب کرده است و سودی قابل توجهی به سهامدارن خود داده. «شسپا» نیز در دوره مورد بررسی شاهد ثبت خالص خرید حدود ۳ هزار میلیارد تومانی بوده است.

  چرا به یکباره عرضه خودرو در بورس کالا متوقف شد؟

دومین گروهی که از ۱۳ خرداد تا پایان معاملات هفته گذشته در کانون توجه پول‌های حقیقی قرار گرفت فلزات اساسی بود. این صنعت در این مدت شاهد ورود حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان نقدینگی خرد به سهام زیرمجموعه خود بود. شاخص گروه فلزات اساسی در این بازه ۴۰ روزه با رشد ۱۰۷ درصدی همراه شد. پرطرفدارترین سهم این گروه و البته کل بازار در این مدت «فولاد» بود که با خالص خرید ۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد. «فملی» نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و شاهد ورود حدود ۴ هزار میلیارد تومان پول حقیقی در بازه زمانی مورد بررسی بود.

گروه های پرحاشیه و فرار پول!

دو گروه پرحاشیه خودرویی ها  و بانکی ها دیگر صنایع مورد توجه پول‌های تازه‌ نفس بودند که به ترتیب با خالص خرید ۹/۵ و ۵/۴ هزار میلیارد تومان سهامداران حقیقی همراه شدند و سود مناسبی را نیز از آن معامله‌گران خود کرده اند و عملکرد بسیار مناسبی داشته اند.

انچه قابل توجه و شایان ذکر هست در این زمان، خروج و فرار پول در۴۰روز اخیر از ۶گروه ماشین‌آلات و تجهیزات،استخراج زغال سنگ، محصولات چوبی، لاستیک و پلاستیک، انتشار و چاپ و منسوجات بوده است که مجموعا با خالص فروش و خروج ۱۰۸میلیارد تومانی نقدینگی مواجه بوده.

در میان شرکت‌ها نیز بیشترین خروج پول حقیقی به میزان ۴۷۴ میلیارد تومان ماحصل معاملات نماد معاملاتی «بانک پاسارگاد» بود. «رانفور» نیز در این مدت با خالص فروش ۳۸۱ میلیارد تومان حقیقی‌ها مواجه شد. در مجموع ۱۴۸ سهم بورسی (معادل ۴۴ درصد) در این مدت با خروج پول حقیقی مواجه شدند.

  دعوای دو وزارتخانه بر سر عرضه دارادوم، پالایشی ها را قرمز پوش کرد

حتما بخوانید: شاخص کل بورس قله ۲میلیون رو فتح کرد

 

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *