اگر چه بازار های پول آمریکا ، بزرگترین و فعال ترین بازارهای پول دنیا به شمار می روند، اما بازارهای پول دیگری در سطح جهان درحال رشد هستند

ابعاد بین المللی بازار پول در حال رشد دونوع هستند:

۱) اوراق بهادر بازار پول ایالات متحده آمریکا به وسیله سرمایگذاری ها خارجی خرید و فروش می شوند
۲)اوراق بهادر بازار پول خارجیبه همرا افزایش چشمگیر استقبال از اوراق بهادر بازار پول ایالات آمریکا
برخی از موسسات بزرگ مالی آمریکا که در بازار پول مشغول هستند، دفاتری را در لندن، توکیو، و سایر نقاط دنیا گشوده اند. این اقدامات در سال های اخیر، بیشتر در قالب ادغام و خرید سایر شرکت ها صورت میگیرد. برای مثال:در اواسطدهه ۲۰۰۰ میلادی بانک«سیتی گروپ»به خرید ۵ درصد از بانک توسعه شانگهای پودونگ۱ کرد که دارای شبکه ای متشکل از ۲۷۰ شعبه در کلان شهرهای چین بود.
با افزایش رشد بازارهای پول در سطح جهان، جریان وجوه مالی در کشورهای مختلف نیز رو به رشد نهاد و بسیاری از سرمایگذارهای بین المللی، وجوه نقد خود را به سمت بازارهای پول( که از جذابیت بازده بیشتری برخوردار هستند) سوق دادند. جدول ۷-۵ فهرستی از کل اوراق بهادر بازار پول آمریکا را که در فاصله زمانی بین۱۹۹۴تا۲۰۰۷، به وسیله سرمایگذاری های خارجی نگهداری می شوند، نشان می دهد. شکل ۸-۵ نیز مقادیر معادل دلار آمریکا، مربوط به ابزارهای بازار پول، که تا سال ۲۰۰۷ میلادی در بازارهای پول بین المللی معامله می شدند، به همراه نوع ارز و ناشر آن نشان می دهد. همچنین در جدول ۸-۵، نرخ بهره های مختلف بانک مرکزی در سال ۲۰۰۷ برای برخی از کشورها آمده است.

بازار پول یورویی

به دلیل اهمیت دلار آمریکا نسبت به سایر ارزها، بسیاری از پرداخت های مربوط به قراردادهای مالی بین المللی به صورت دلاری صورت می گیرد.دلار آمریکا هنوز به عنوان اصلی ترین ابزار مبادله بین المللی محسوب می شود. در نتیجه، دولت ها و شرکت های خارجی از گذشته، بخشی از سپرده های خود را در قالب دلار و درخارج از ایالات متحده آمریکا نگهداری می کنند. به علاوه، شرکت های آمریکایی نیز برای انجام معاملات بین المللی اغلب برای تأمین مخارج و هزینه های خرید خود، سپرده هایی را در قالب دلار، در بانک های خارجی نگهداری می کنند. به این سپرده های دلاری که در خارج از آمریکا و در شعبه های بانکی آمریکایی در سایر بانک های (خارجی) نگهداری می شود، بازار دلار اروپایی می تواند به وسیله دولت ها، شرکت ها، و افراد سرمایه گذار و در هر کجای دنیا نگهداری شود و به صورت مستقیم محدود به قانون های موجوددر بانک های آمریکایی از قبیل ذخایر قانونی نیست. در نتیجه، نرخ پرداختی به گواهی سپرده دلار آمریکایی اغلب بیشتر از نرخ پرداختی به گواهی سپرده دلاری موجود در آمریکا است. به عنوان یکی از گزینه های جایگزین برای بازار دلار آمریکایی، شرکت ها میتوانند از راه انتشار اوراق تجاری اروپایی، از وجوه کوتاه مدت استفاده کنند. اوراق تجاری اروپایی در اروپا منتشر میشود، اما می توان به وسیله سرمایگذارها در خارج از اروپا نگهداری شود.

بازاردلار اروپایی

بازار دلار اروپایی به بازاری اطلاق می شود که در آن دلار اروپایی معامله می شود.بانک های بزرگ لندن، بازار دلار اروپایی بین بانکی را سازماندهی کرده اند. این بازار در حال حاضر به عنوان منبعی برای وجوه مالی یک شبه در اقصی نقاط دنیا استفاده می شود. اصطلاح «بازار دلار اروپایی»تا حدودی به جا و مناسب انتخاب نشده است چرا که بازارهای فاقد مکان فیزیکی خاصی هستند. بازارهای اروپایی به بازاری اطلاق می شود که در آن دلار در خارج از ایالات متحده آمریکا نگهداری شده و در بین بانکهای چند ملیتی از قبیل دفاتر بانکهای آمریکایی در خارج از کشور، مبادله می شود. برای مثال، یک شرکت ایتالیلیی که برای معاملات خارجی خود نیاز به دلار آمریکا دارد ممکن است برای استقراض مبلغ مورد نیاز خود از بازار دلار اروپایی، به یکی از شعب بانکی«سیتی گروپ» آمریکا در لندن مراجعه کند. همچنین یک بانک یونانی ممکن است بزای تأمین وجوه دلاری مورد نیتز خود ار انتشار گواهی سپرده دلار آمریکایی استفاده کند. بیشتر مبادلات دلار آمریکایی در لندن صورت می گیرد.

به نرخ پیشنهادی برای فروش وجوه دلار آمریکایی، نرخ پیشنهادی لندن یا به اختصار«لایبور»گفته می شود

وجوهی که در بازار دلار اروپایی معامله می شو، اغلب به عنوان جایگزینی برای وجوه فدرال و به عنوان منبعی برای تأمین مالی یک شبه بانکه محسوب می شود. نرخ لایبور و وجوه فدرال آمریکا، به عنوان منبعی جایگزین برای تأمین مالی یک شبه، ازتباط تنگاتنگی با هم دارند. چنانچه یکی از این بازارها (مانند بازار لایبور)نسبت به دیگری (یعنی بازار وجوه فدرال) با کاهش مواجه شود، استقراض  کنندگان وجوه یک شبه، به جای بازار وجوه فدرال، به بازار لایبور رو خواهند آورد. در نتیجه، نرخ لایبور با توجه به افزایش تقاضای صورت گرفته، افزایش و نرخ وجوه فدرال با توجه به کاهش تقاضا، کاهش خواهد یافت. این حالت سبب ایجاد اختلاف (شکاف) ناچیز میان این دو نرخ خواهد شد. در واقع، نرخ لایبور در ایالات متحده آمریکا اغلب به وسیله بانکهای بزرگ به عنوان نرخ مبنای وام های تجاری و صنعتی استفاده می شود.

اگر چه بازار وجوه فدرال به عنوان بازارهای جایگزین همدیگز مجسوب می شوند، اما نرخ وجوه فدرال در کل کمتر از نرخ لایبور است

این اختلاف ناشی از ماهیت ریسک پایین سپرده های بانکی ایالات متحده آمریکا تا حد معینی تحت پوشش بیمه سپرده قرار دارند.ابعاد بین المللی بازار پول به علاوه باتوجه به یکی از خط مشی ها و قوانین دولتی، با عنوان «اثرات ورشکستگی سازمان های بانکی»دولت ها سعی می کنند به طور ضمنی سپرده ها و خود بانک های بزرگ آمریکا را تحت تضمین خود قرار دهند.به همین دلیل، نرخ لایبور بیشتر از نرخ وجوه فدرال بوده و بیانگر این است که ریسک نکول نرخ لایبور تا حدودی بیشتر از وجوه فدرال است. در شکل ۹-۵ نرخ وجوه فدرال و لایبور، در بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ نشان داده شده است.اختلاف بین نرخ وجوه فدرال و لایبور در اوایل این دوره (۱۹۹۹-۱۹۹۷) به طور متوسط ۰٫۱۲درصد و همبستگی میان تغییرات این دو نرخ نیز ۹۲ درصد بود. بعد از سال ۱۹۹۹ میلادی، شکاف میان این دو نرخ به یک هزارم درصد و بعد از جولای ۲۰۰۱ میلادی نرخ وجوه فدرال در برخی مواقع حتی به فراتر از نرخ لایبور نیز رسید. همانطور که در بالا ذکر شد، افزایش تقاضا برای دلار اروپایی در مقایسه با وجوه فدرال( به عنوان منبعی برای تأمین مالی نیازهای یک شبه) تحت تأثیر پوشش های بیمه و خط مشی «اثرات ورشکستگی سازمان های بانکی» قرار داشت. نتیجه این بود که در آن زمان نرخ وجوه فدرال به بالاتر از نرخ لایبور افزایش یافت. همبستگی میان تغییرات این دو نرخ بعد از سال ۱۹۹۹میلادی، ۹۵درصد بود.
در ابتدا نرخ های قابل تعدیل و کوتاه مدت وام های تجاری به نرخ وجوه فدرال ایالات متحده آمریکا بستگی داشت اما، رشد سریع بازار دلار اروپا سبب شد نرخ لایبور به عنوان نرخ مبنایی برای تعیین نرخ وام ها قرار گیرد. برای کثال، بازار اوراق تجاری در ایالات متحده آمریکا، برای اعلام نرخ ها، به جای استفاده ار نرخ اوراق خزانه از نرخ لایبور استفاده می کند.

گواهی سپرده دلار آمریکا

گواهی سپرده دلار اروپایی به گواهی سپرده بانکهای خارجی اطلاق می شود که ارزش اسمی آن به دلار است. به طور معمول سررسید گواهی سپرده ئلار اروپایی کمتر از یک سال است. و سررسیدهای یک هفته ای تا شیش ماه بیشتر متداول است. از آنجا که این اوراق بهادر در بانکی به غیر از بانکهای آمریکایی سپردخ گذاری می شوند، این سپرده ها مشمول ذخایر قانونی، که درباره سپرده های بانکی آمریکایی اعمال می شود، نیستند(اگر چه در ابتدای سال۱۹۹۱، گواهی سپرده آمریکایی نیز شامل ذخایر قانونی نمی شدند).
شکل ۱۰- ۵ تفاوت میان نرخ گواهی سپرده سه ماهه دلار اروپایی و گواهی سپرده سه ماهه منتشر شده به وسیله بانک های آمریکایی را در فاصله زمانی بین سال های ۱۹۷۱تا ۲۰۰۷ میلادی نشان می دهد. همانطور که در این شکل نشان داده شده است، تا قبل از دهه ۱۹۹۰ میلادی، نرخ بهره پرداختی به وسیله گواهی سپرده دلار اروپایی بیشتر از نرخ بهره گواهی سپرده دلار آمریکایی بوده است. اما بعد از گواهی دلار آمریکایی از نگهداری ذخایر قانونی معاف شدند، تمایز اختلاف بین نرخ گواهی سپرده دلار اروپایی و دلار آمریکایی چندان کار ساده ای نبود. در واقع، در سال ۲۰۰۷ میلادی متوسط نرخ پرداختی بر روی گواهی سپرده سه ماهه دلار اروپایی، ۵٫۵۲ درصد و برای گواهی سپرده سه ماهه دلار آمریکا در حدود ۵٫۴۹ دلار درصد بود. همبستگس میان تغییرات این دو نرخ نیز ۰٫۹۹۹۸۸بود. به عبارت دیگر، بازده گواهی سپرده سه ماهه ئلار اروپایی وآمریکایی در دهه های ۱۹۹۰و ۲۰۰۰ میلادی به تقریب مساوی بوده است.

اوراق تجاری اروپایی

اوراق تجاری اروپایی در اروپا و بدون دخالت بانکها، به وسیله معاملگران اوراق تجاری منتشر می شود. نرخ اوراق تجاری اروپایی اغلب نیم درصد تا یک درصد بیشتر ار نرخ لایبور است. بازارهای خارجی اوراق تجاری در مقایسه با بازارهای اوراق تجاری آمریکایی، جدید و کوچک هستند. اوراق تجاری اروپایی در قالب ارهای محلی و همچنین دلار آمریکا منتشر می شوند. جدول ۹-۵ حجم اوراق تجاری اروپایی منتشر شده در بازارهای پول بین المللی را در فاصله زمانی بین سالهای ۱۹۹۵تا ۲۰۰۷ میلادی و با در نظر گرفتن نوع ارز و ملیت ناشر، نشان می دهد. توجه داشته باشید که با معرفی پول واحد اروپایی در سال ۱۹۹۹میلادی، انتشار اوراق تجاری اروپایی با ارزش اسمی یورو، در مناطقی که از یورو استفاه می کردند،افزایش چشمگیری پیدا کرد. تا سال ۲۰۰۷ میلادی، ۴۶٫۱ درصد از کل اوراق تجاری اروپایی، به ارزش اسمی یورو منتشر شده بودند. از این میزان سهم انگلیس از انتشار اوراق تجاری اروپایی ۱۷٫۲ درصد بود.ابعاد بین المللی بازار پول درحالی که حجم انتشار اوراق تجاری به ارزش اسمی دلار آمریکا در این کشور به ۲۹٫۵ درصد کاهش یافته بود. برآوردها نشان می دهد که روند رشد بازار پول یورو همچنان روند افزایشی خود را ادامه خواهد داد.
  همه چیز درباره صرافی ارز دیجیتال و کاربردهای آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *