DPS چیست؟سود تقسیمی سهام (دی پی اس) DPS چگونه به ما تعلق می گیرد ؟

دریافت سود نقدی سهام  ( DPS = Dividend Per Share ) سود سهام همیشه یکی از مهم ترین و جذاب ترین فاکتورها برای سرمایه گذاری در سهام است. عمدتا تحلیلگران فاندامنتال صرفا با بررسی پتانسیل سودآوری سهم اقدام به خرید آن می کنند. میتوانید برای اینکه از زمان پرداخت و مقدار پرداخت مطلع شوید به جدول سود نقدی سهام شرکت ها سر بزنید.P/E یا نسبت قیمت به درآمد یا نسبت قیمت به سود نیز یکی از ابزاری است که جهت ارزش گذاری سهام استفاده میشود.  بخش دوم که همان DPS است به قسمتی از سود گفته می شود که شرکت در کوتاه مدت به آن احتیاجی ندارد و به سهامداران تعلق میگیرد. معمولا اکثر شرکتها در طول سال مالی خود میزان تقسیم سود را اعلام میکنند. برای مثال شرکت در صورتهای مالی خود اعلام میکند که ۶۵ درصد سود امسال بین سهامداران تقسیم می شود.

عدم تمایل به دریافت سود تقسیمی

متاسفانه در ایران با توجه به نقایص قانون و عدم توجه شرکت ها به این مهم بسیاری از سرمایه گذاران تمایلی برای دریافت این سود ندارند و همین موضوع سبب شده است که بررسی چنین فاکتور مهمی کمرنگ شود و همین موضوع نتیجتا باعث شد که بازارِ بورس ما قیمت محور شده و نگاه به ارزش آتی سهام کم ارزش شود و معاملات منطقی و سهامدار گونه تبدیل به نگاهی سفته بازانه و سهام بازی گونه شود. در چنین وضعیتی یک سهامدار لازم نمی بیند بر اساس پتانسیل های سودآوری یک شرکت بررسی های لازم را انجام دهد و صرفا با توجه به اخبار و یا وضعیت نموداری سهم اقدام به خرید و فروش می کند . هر چند که تحلیل تکنیکال بسیار کارآمد است اما باید بپذیریم که کامل نیست.

با توجه به توضیحات کلی بالا دریافت سود نقدی سهام (DPS) برای بسیاری از سهامداران جذاب است. سود نقدی سهام می تواند کل و یا بخشی از سود سالانه ی سهم باشد که در مجمع عمومی عادی سالانه به پیشنهاد هیئت مدیره و با رای اکثریت سهامدارن تصویب می شود.این سود به کسانی تعلق می گیرد که در زمان مجمع عادی سالانه و تصویب میزان سود تقسیمی سهامدار بوده اند.

  نگاهی گذرا به بورس و روش های تصمیم گیری (قسمت دوم)

تفاوت EPS و DPS چیست؟

EPS پیش بینی شده (درآمد پیش بینی شده هر سهم) مقدار سودی است که یک شرکت در ابتدای سال مالی خود پیش بینی می کند که در انتهای همان سال مالی به آن برسد. شرکتهای بورسی هر ساله موظف هستند که قبل از شروع سال مالی جدید یک پیش بینی از عملکرد مالی خود به بورس ارائه کنند که در آن پیش بینی براساس عملکرد گذشته شرکت و همچنین نظر مدیران و کارشناسان شرکت یک eps برای سال مالی پیش روی شرکت پیش بینی می شود. به این eps به اصطلاح eps پیش بینی شده گفته می شود. این eps همانطور که از نامش پیداست یک پیش بینی است که هنوز محقق نشده است.

این EPSهمان سودی است که شما در سایت  tsetmc.com به عنوان عدد روبروی EPSشرکتها مشاهده می کنید. پس باید توجه داشته باشید که عددی که شما در سایت tsetmc.com به عنوان EPSیک شرکت مشاهده می کنید، فقط پیش بینی آن شرکت از میزان سودی است که در انتهای آن سال بدست خواهد آمد و هیچ قطعیت و تضمینی وجود ندارد که حتما در انتهای سال این مقدار از EPS برای شرکت بدست بیاید.

علی رقم توضیحات و مطالب زیاد پیرامون سود تقسیمی هنوز هم بسیاری از فعالان بازار در این باره سوالاتی دارند که در ادامه برخی از مهمترین سوالات را پاسخ می دهیم:

آیا برای اینکه سود تقسیمی به من تعلق بگیرد، باید یکسال مالی سهم را نگه دارم؟

خیر . لازم نیست یکسال سهم را نگهداری کنید . فقط کافیست هنگامی که مجمع عمومی عادی سالانه برگزار و سود تقسیمی در آن تصویب می شود سهامدار باشید . ممکن است فقط چند روز قبل از تشکیل مجمع سهم را خریداری کرده باشید.

اگر بعد از مجمع (قبل از دریافت نقدی سود) سهم خود را بفروشم ، سود به من تعلق می گیرد؟

بله . سود تقسیمی متعلق به سهامدارانی است در زمان مجمع و تصویب سود سهامدار باشند . حال اگر پس از مجمع سهم خود را بفروشید باز هم سود به شما تعلق می گیرد.

  مفهوم EPS در بورس چیست؟انواع آن کدام است؟

آیا شرکت در مجمع الزامی است؟ اگر در مجمع عمومی شرکت نکنم چه اتفاقی می افتد؟

خیر شرکت در مجمع الزامی نیست ولی شرکت در آن را به شما توصیه میکنم. اگر در مجمع شرکت نکنید هیچ اتفاق خاصی نمی افتد و همچنان سود تقسیمی به شما تعلق می گیرد.اما شما عملا از حق رای خود ( انتخاب مدیر عامل و تعیین میزان (درصد) سود تقسیمی ) استفاده نمی کنید.

مقاله مربوطه : اموزش p/e را بخوانید

نکات مهمی در مورد سود تقسیمی (DPS)

  • عمدتا مدیران شرکت ها مایل نیستند همه ی سود سالانه ی شرکت (EPS) را به عنوان  سود تقسیمی (DPS) بین سهامدارن تقسیم نمایند.البته این موضوع در صورت توانایی مدیریت در استفاده بهینه از وجوه نقد شرکت بد نیست و اتفاقا بسیار هم مطلوب ارزیابی می شود. چرا که با نگه داشتن سود در شرکت و هزینه ی آن در جهت توسعه ، می تواند شرکت را در خلق ارزش و سود مستمر و بیشتر قدرتمند تر کند.
  • شرکت ها طبق قانون بورس تا هشت ماه زمان دارند سود تقسیمی را به سهامدارن خود پرداخت کنند.عمدتا برخی شرکت ها زود تر از این زمان و برخی هم دیرتر پرداخت می نمایند. برای بررسی اینکه شرکت در پرداخت سود خوش قول و یا ساختار مطلوبی ندارد می توانید به سابقه ی پرداخت سود شرکت مراجعه کنید . برای این کار از سایت کدال  می توانید اطلاعیه های زمان بندی پرداخت سود شرکت ها و زمان مجمع را بررسی نمایید.
  • هر سرمایه گذاری که در هنگام مجمع شرکت سهامدار است سودی که به عنوانDPS در مجمع تصویب میشود به او تعلق میگیرد،پس حتی اگر سهامداری بعد از برگزاری مجمع سهام خود رابفروشدDPS به او تعلق میگیرد.
  • در نهایت این که میزان تقسیم سود وزمان پرداخت آن به سیاست های شرکت بستگی دارد.

مشکلات عدم پرداخت سود نقدی

طبق قانون تجارت، معمولاً ۱۰ روز قبل از برگزاری مجامع شرکت ‌های بورسی، ناشران موظف هستند برای پرداخت سود نقدی، جدول زمان‌ بندی را تنظیم کرده و طبق آن موظف هستند تا سود سهامداران را پرداخت کنند. از طرفی طبق ماده ۲۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت ‌های بورسی باید حداکثر ظرف مدت ۸ ماه از تاریخ برگزاری مجمع، پرداخت سود را انجام دهند اما با این حال برخی از شرکت‌ به این قانون عمل نکرده و سود را با تأخیر پرداخت می کنند.

  گردش پول و معنی و مفهوم آن چگونه است؟

با توجه به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تخصیص به موقع سود نقدی سهام دقیق عمل می‌کند، درصورت آشکار شدن قصور شرکت‌ های بورسی، هیئت داوری سود سهامداران را پرداخت می ‌کند؛ اما تحقق این موضوع مستلزم انجام درست فرآیند شکایات است. در حال حاضر سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای رسیدگی درست به شکایات سهامداران، سامانه مدیریت پیگیری امور تخلفات و رسیدگی به شکایات را تحت عنوان «سمتا» راه اندازی کرده است.

سامانه سمتا

البته این پیگیری شکایات صرفاً در حوزه عدم یا تأخیر پرداخت سود شرکت ‌های بورسی تعریف نمی‌ شود بلکه هرگونه تخلف و شکایتی را که در حوزه کاری فعالان بازار سرمایه باشد، اعم از تخلفات کارگزاران، عدم دریافت حق تقدم و… پوشش می ‌دهد و فعالان بازار سرمایه می ‌توانند تمامی تخلفات را از طریق این سامانه پیگیری کنند.

البته قبل از هر اقدامی، فعالان بازار سرمایه باید توجه کنند که مستندات کافی جهت شکایات تهیه و تنظیم کنند. سرمایه‌گذاران باید با اطلاع کامل از قوانین و روند کلی فعالیت در بازار سرمایه و همچنین رصد اطلاعات از مراجع معتبر از جمله سامانه کدال و آگهی ‌های منتشره، اقدام به کسب اطلاعات و مستندات کنند. چون هنگامی‌که مستندات سهام‌ داران کافی و شفاف نباشد، کارشناسان این سامانه اقدام به رد شکایت یا مختومه کردن آن می ‌کنند. با توجه به این موضوع، فعالان بازار سرمایه پس از داشتن مستندات کافی درباره تخلفات شرکت بورسی مورد نظر، باید به صورت شفاف و دقیق شکایات خود را در سامانه «سمتا» ثبت کنند. برای تحقق عینی این موضوع، سهام ‌داران باید به وب سایت www.shekayat.seo.ir مراجعه و سپس در بخش طرح شکایات، ثبت شکایات اشخاص حقیقی را انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *