دارا سوم و انتظار صعود بورس تا آخر امسال میتوان از این بازار داشت خبرهای خوبی در راه هست:

به نقل از اقتصادنیوز یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد که از اواسط مهرماه، بازار بورس به تعادل رسیده و به سمت قله قبلی حرکت کند، خوشبختانه این اتفاق، طی چهار روز اخیر رخ داده ‌و کلیت بازار با یک کف‌سازی خوب به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا محمدابراهیم احمدی در خصوص آینده دارا سوم در بازار بورس اظهار کرد: طبیعتا هرچه تعداد سهام وارد شده به بورس بیش‌تر باشد، بازار عمق بیش‌تری پیدا می‌کند و این موضوع، به وزین‌تر شدن بازار کمک خواهد کرد. در واقع شرکت‌های بزرگ می‌توانند نقدینگی خوبی را جذب بازار سرمایه کنند، همان‌طور که در بحث خرید سهام‌ دارا یکم و دوم نیز چنین اتفاقی رخ داد.

وی افزود: واگذاری دارایی‌های دولت مثل سهم های گروه دارا سوم به مردم می‌تواند در راستای گسترش خصوصی‌سازی و چالاک‌سازی دولت، مثبت ارزیابی شود. استقبال مردم از دارا یکم که شامل بیمه اتکایی امین، بیمه البرز و بانک‌های صادرات، ملت و تجارت بوده، درخور توجه و بی‌سابقه بود، البته دولت نیز برای جلب اعتماد مردم از این سهام حمایت بسیاری به انجام رساند که حمایت از سهم های گروه دارا سوم نمایان هست.

دارا سوم:

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص موفقیت سهام دارایکم و دوم در بازار تصریح کرد: سرمایه‌گذاران زمانی که متوجه شدند سهام دارادوم، پالایشگاهی‌ است، برای خرید آن در صف‌های طولانی نشستند و این سهام نیز پیش از عرضه دارا دوم در بازار با استقبال خوبی مواجه و حتی اصطلاحا رشد آن‌ها پیش‌خور شد اما با اصلاح سنگین بازار و ریزش‌های سهمگینی که در دو ماه گذشته اتفاق افتاد، به بسیاری از سهام‌داران تازه ‌وارد بورس، شوک شدیدی وارد و اعتماد از بسیاری از آن‌ها سلب شد. اگر شرایط فعلی تداوم یابد، استقبال خوبی از عرضه سهام دارا سوم نخواهد شد.

احمدی بیان کرد: در صورت تداوم شرایط فعلی، نمی‌توان استقبال خوبی از عرضه سهام داراسوم را متصور بود، مگر اینکه حقوقی‌ها و سهامداران عمده بازار را حمایت کنند تا سودآوری سهم‌های دارایکم و دوم بار دیگر در بازار جلوه‌گری نماید، همچنین مردم احساس رضایت نسبی از سهامداری در بازار سرمایه داشته ‌باشند و در یک کلام اعتماد از دست رفته آن‌ها از بازار به مردم بازگردد تا در آن صورت مردم برای استقبالی باشکوه از سهام دارا سوم آماده شوند.

وی با بیان اینکه در ماه‌های پایانی سال ۹۱ و در هشت ماه نخست سال ۹۲ بورس رشد شتابانی به خود گرفت، عنوان کرد: از اواخر دولت دهم تا پنجمین ماه پس از استقرار دولت یازدهم، بازار رشد خوبی کرد و با استقبال قابل توجهی مواجه ‌شد. دولت یازدهم معتقد بود که نقدینگی در زمان دولت دهم افزایش چشمگیری یافته‌ و میزان تورم در کشور بسیار بالا است، از این رو به دنبال راه‌هایی برای کاهش نقدینگی در جامعه بود و یکی از راه‌های استفاده‌ شده برای کاهش این نقدینگی، ایجاد جذابیت چند ماهه در بازار بورس بود.

  شاخص کل بورس قله ۲میلیون را فتح کرد

تاثیر تحریم ١۸بانک ایرانی در بورس

این کارشناس بازار سرمایه به تحریم اخیر ١٨ بانک ایرانی از سوی امریکا و تاثیر آن بر معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این موضوع چیز جدیدی نیست و سال‌هاست که همین تحریم‌ها برای ایران وجود داشته است، دولت راهکار‌های زیادی را برای این موانع در نظر گرفته تا مراودات مالی خود را انجام دهد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هیجان مذاکره مستقیم با آمریکا نیز دستاویز این موضوع قرار داده شد، با شعار حمایت از سهام و سهام‌داران، دارایی‌های چند صد هزار نفر از مردم را در دماسنج اقتصادی کشور یعنی بورس جمع کرد و پس از آن در حرکتی کاملا سنجیده، نخست با خروج سنگین حقوقی‌ها بازار را دچار شوک نمود، سپس نرخ خوراک پتروشیمی را افزایش و به عبارتی سودآوری آن‌ها را به میزان چشمگیری کاهش داد و پس از آن صف‌های خرید سهام‌ پتروشیمی را که عمدتا شاخص‌ساز بودند به صف‌های فروش تبدیل نمود.

احمدی خاطرنشان کرد: به تدریج و در زمانی که امید سهام‌داران به یاس مبدل شده بود، در آخرین حرکت بازی، با بالا بردن نرخ سود بانکی تیر خلاص را بر پیکر نیمه‌جان بورس زد و بازار سرمایه را حداقل تا دو سال از نفس انداخت. سال ۹۸ و ۹۹ برخی از کارشناسان و افراد باتجربه بازار معتقد بودند که دولت مجددا این سناریو را اجرا خواهد کرد که البته همه چیز مشابه سال ۹۲ اجرا شد و تنها تفاوت آن در عدم تغییر نرخ بهره بانکی بود که این روزها زمزمه‌هایی از افزایش این نرخ هم به گوش می‌رسد، البته شرایط امروز بازار بورس، شرایط اقتصادی کشور و تحریم‌ها با سال ۹۲ تفاوت‌هایی دارد.

بازار بورس آینده‌ای مثبت پیش رو خواهد داشت

وی خاطرنشان کرد: در صورت افزایش نرخ سود بانکی، با توجه به هیجانی ‌بودن رفتار اکثر سهام‌داران حاضر در بازار سرمایه، به احتمال زیاد عده‌ای با بروز رفتارهای هیجانی دچار لغزش شده، از بازار بورس با زیان‌های مضاعف خارج و بازار برای مدتی دچار نوسانات عمدتا منفی خواهد شد اما در میان‌مدت، اثر این اتفاق کم‌ شده و بازار، با توجه به پارامترهای بسیاری نظیر افزایش قیمت‌های جهانی در اکثر زمینه‌ها، سودآوری بالای صنایع، گران‌شدن قابل ملاحظه کالاها در کشور طی سال جاری، استقبال مردم از تولیدات داخلی با عنایت به اعمال سخت‌ترین تحریم‌‎های غرب علیه ایران و کاهش کالاهای خارجی، آینده‌ای مثبت پیش رو خواهد داشت.

  آیا امید و اعتمادی به بازار بورس مانده؟ سرانجام بورس و سرمایه مردم چه میشود؟

این کارشناس بازار بورس گفت: اخیرا به بانک‌ها اجازه سرمایه‌گذاری در بورس داده ‌شد، هر چند بانک‌ها در بخش‌های مختلف دیگر اقتصادی نیز سرمایه‌گذاری‌هایی داشته‌اند، بنابراین با افزایش نرخ سود سپرده بانکی، پرداخت آن برای بانک‌ها با دشواری روبرو خواهد بود اما تا آرام کردن جو متلاطم اقتصاد سردرگم ایران، احتمال اینکه به صورت موقت این اتفاق توسط سیاست‌گذاران اقتصادی کشور رقم بخورد، وجود دارد. به نظر می‌رسد که از اواسط مهرماه، بازار به تعادل رسیده و به سمت قله قبلی حرکت کند و خوشبختانه این اتفاق، طی چهار روز اخیر رخ داده ‌است. چنانچه دولت قصد تخریب این بازار را نداشته‌ باشد، کلیت بازار با یک کف‌سازی خوب به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

راهکاری برای جلب اعتماد

احمدی در خصوص راهکاری برای جلب اعتماد عمومی عنوان کرد: اگر مسئولان اقتصادی به دنبال تامین سرمایه مورد نیاز در شرایط سخت تحریمی برای رشد و ارتقای صنایع داخلی و رفع مشکل اشتغال جوانان و رفع موانع تولید هستند، باید پیش از هر چیز به دنبال جلب اعتماد مردم برای جذب این سرمایه از طریق بورس بروند. فروش اوراق تبعی، اعمال سیاست‌های درست، پرهیز از مقررات شتاب‌زده، اهتمام به استفاده از بازارگردانان متعهد و همین‌طور اعمال مقررات خرید و فروش سهام خزانه که در آن امکان خرید و فروش سهام شرکت به میزان ۱۰ درصد از دارایی‌ها به افراد داده می‌شود، می‌تواند جنبه حمایتی داشته‌ و سبب جلب اعتماد عمومی شود.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اصلاحی که شاخص بورس در چند وقت اخیر تجربه کرد، بازار به ثبات و تعادل رسیده است و به نظر نمی‌رسد روند نزولی بازار ادامه‌دار باشد. بهزاد احمدی نسب افزود: بازار در چند وقت اخیر و با ورود به کانال حدود یک میلیون و ۴۶٠ هزار واحد به کف معاملاتی شاخص بورس رسید و بیشتر نماد‌ها در پایین‌ترین حالت قیمتی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: شاخص هم وزن در مقطعی که شاخص کل تمایل چندانی به رشد نداشت مثبت شد و بعد از این اتفاق شاهد قرار گرفتن بازار در مسیر صعودی بودیم

فعلا وضعیت متعادل میباشد

احمدی نسب با بیان اینکه به نظر می‌رسد بازار در وضعیت فعلی به تعادل رسیده باشد، گفت: نمی‌توان روند کنونی در معاملات بازار را به عنوان روندی جدید تلقی کرد، زیرا برخی از سهام شاخص ساز مانند فولاد، فملی و شپنا زمینه ساز روند صعودی بازار بودند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها به نسبت شرکت‌های کوچک در روند اصلاحی اخیر بازار با روند نزولی چندان زیادی همراه نبودند؛ به همین دلیل اکنون به نظر می‌رسد که سهام کوچک برای سرمایه‌گذاری در بازار از جذابیت بیشتری نسبت به سایر سهم‌ها برخوردارند.

  هفته قرمز بورس ادامه دار خواهد بود؟آینده بورس چه میشود؟

وی اظهارکرد: روندی که اکنون بازار در پیش گرفته است، روند صعودی ملایم است و نمی‌توان آن را مانند رشدی دانست که بازار از ابتدای سال تا پایان تیر ماه در بازار تجربه کرد، به همین دلیل در بازار به واسطه شرکت‌های کوچکتر با روند ملایم صعودی همراه خواهیم بود.

احمدی نسب گفت: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه شاخص بورس به کف کانال رسیده است؛ بنابراین در بازار با روند اصلاحی چندان زیادی همراه نخواهیم بود و شاخص بورس در مسیر صعودی قرار گیرد و براساس بررسی‌های انجام شده شاخص بورس به عددی کمتر از کانال کنونی نمی‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه به ریسک‌های تهدید‌کننده معاملات بورس اشاره کرد و افزود: یکی از بحث‌هایی که اکنون وجود دارد، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا است، با توجه به صحبت‌های مطرح شده از سوی بایدن مبنی بر صلح با ایران و کاهش تنش‌های موجود، انتظار برخی از فعالان بازار کاهش قیمت دلار است.

پیشنهاد به سرمایه گذاران

وی با بیان اینکه بازار سرمایه بازاری مبتنی بر تحلیل و دانش است، خاطرنشان کرد: سهامداران فقط براساس انتخاب نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام نکنند، بلکه بهتر است تحلیل درست داشته باشند و نباید در این بازار متکی بر حقوقی‌ها و دولت باشند.

احمدی نسب افزود: افرادی که با تحلیل وارد این بازار می‌شوند نباید با دید کوتاه مدت نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کنند به طور حتم باید دید بلندمدت داشته باشند و برای کسب بازدهی‌های معقول صبور باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه بازاری برای دلالی نیست که برای کوتاه مدت نوسان گیری کنند و از بازار خارج شوند، اظهارکرد: افراد برنده در بازار، سهامداران صبوری هستند که با دید بلندمدت به این بازار ورود می‌کنند.

پیش‌بینی معاملات بورس تا پایان سال

وی پیش‌بینی خود برای روند معاملات بورس تا پایان امسال را اینگونه بیان کرد: ارائه پیش‌بینی دقیق برای این موضوع کمی دشوار است، بازار اکنون در وضعیت حساسی قرار دارد و باید دید که تا چه میزان شاهد بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران در این مدت به بازار خواهیم بود.

احمدی نسب گفت: با توجه به اتفاقات رخ داده در بازار برخی از سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس بدبین شدند و به دنبال خروج سرمایه‌های خود از این بازار هستند؛ بنابراین باید در انتظار تصمیم گیری سهامدان در بورس باشیم و امیدواریم سرمایه‌های خارج شده از بورس دوباره وارد این بازار شوند.

 

این خبر را بخوانید: ریزش سنگین بورس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *