در فصل قبل درباره مفهوم کرادفاندینگ (سرمایه گذاری جمعی) و کاربردهای آن صحبت کردیم.در این مقاله نیز به ادامه بحث فصل گذشته میپردازیم.

 

مزایای کرادفاندینگ

پس از یافتن پاسخ crowdfunding چیست، باید به سراغ مزیت‌های آن به ویژه برای کسب و کارهای کوچک برویم. در سال ۲۰۱۸، کرادفاندینگ حدود ۱۰.۲ میلیارد دلار در سطح جهانی ارزش داشت و پیش بینی می شود این ارزش تا سال ۲۰۲۵ به ۲۸.۸ میلیارد دلار برسد. در اینجا چند مزیت اصلی وجود دارد:

سهولت در بازاریابی

این نوع سرمایه گذاری هر ساله به سرعت در حال گسترش است. هر روز تعداد بیشتری از افراد به سرمایه گذار و مشارکت کننده تبدیل می شوند و خبر خوب اینکه کمپین های شخصی نیز مبالغ بیشتری را به سوی کسب و کار هدایت می‌کنند. تصویر زیر، پیش‌بینی‌ها در روند کسب بودجه از طریق کمپین در این حوزه را نشان می‌دهد.

سود بیشتر با ریسک کمتر

قدرت پیش فروش را درک کنید. با پیش فروش محصولات، نیازی به خرید و انبار مواد اولیه ندارید. طبق اظهارات ویل فورد، مدیرعامل و هم‌سرمایه گذار LaunchBoom “تمام آنچه که نیاز دارید یک نمونه اولیه عملی و یک برنامه عالی برای بازاریابی است.” با این روش، مشکل سرمایه در گردش حل می‌شود و بیش از نیازتان مواد اولیه سفارش نمی‌دهید.

همچنین با پیش فروش هزاران واحد محصول، می‌توانید سفارش بیشتری به تولیدکنندگان داده و در نتیجه، هزینه تولید هر واحد محصول را کاهش بدهید؛ این استراتژی، حاشیه سود شما را افزایش می‌دهد.

اعتبار سنجی محصول و بهبود پیش از پخش

دلیل اصلی شکست یک استارتاپ چیست؟ احتمالا کمبود بودجه، رقابت سخت یا باطاریابی ضعیف را دلیل آن می‌دانید اما در اشتباه هستید. طبق تحقیقات CB Insights، ۴۲ درصد از استارتاپ‌ها به دلیل کمبود نیاز بازار با شکست مواجه شده‌اند. به عبارت دیگر، بیشتر استارتاپ‌ها شکست می‌خورند زیرا محصولی تولید می‌کنند که هیچ کس به آن نیاز ندارد یا دغدغه‌ی آن را ندارند.

اما با این سرمایه گذاری، مشکل حل می‌شود. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا پیش از انجام مراحلی همچون ساخت محصول یا انجام کار، ایده‌ی خود را ارزیابی کرده و میزان ارزشمند بودن آن را بیابید. همچنین در همان مراحل اولیه، امکان پیووت کردن، بررسی دوباره یا بهبود محصول یا ایده را به شما می‌دهد.

سرمایه گذاری یا نوسان گیری؟مسئله این است

معایب کرادفاندینگ

حال که مزایای کرادفاندینگ را فهمیدیم به سراغ معایب آن میرویم:

  افزایش سرمایه در بورس چیست؟ انواع آن کدام است؟

عدم دریافت سرمایه گذاری

در برخی بسترهای کرادفاندینگ از قاعده همه یا هیچ استفاده می‌شود. بدین شکل که اگر پروژه موفق به جذب سرمایه هدف خود نگردید، هیچ منابع مالی در اختیار پروژه قرار نمی­گیرد.

تاثیر منفی بر اعتبار

عدم جذب سرمایه در قاعده همه یا هیچ می­تواند تأثیر منفی بر ایده و اعتبار شخصی افراد بگذارد. درخواست شما می­تواند برای همیشه در سایت بماند و در آینده هم برای سرمایه­ گذاران بالقوه قابل مشاهده است. به همین دلیل بسیار مهم است که از نظر تعیین سرمایه هدف خود بسیار واقع بین باشید و زمانی باید اقدام کنید که نسبت به جذب سرمایه خود اطمینان دارید.

احتمال کپی

نمایش عمومی یک ایده و محصول امکان کپی شدن را بسیار بالا می­ برد و رقابت سخت­ تری در زمان ارائه محصول یا ایده وجود خواهد داشت.

نیاز به تیم متخصص

شما نیاز به بازاریابی متفکرانه برای ارائه محصول و ایده خود و بسیاری از مؤلفه های دیگر دارید. این موضوع نیاز به یک تیم متخصص در طراحی و اجرای کمپین­های موفقیت آمیز در زمینه جلب توجه سرمایه­ گذاران دارد.

از دست دادن زمان

کرادفاندینگ برای جذب سرمایه­ های پایین شاید بهترین راهکار نباشد. چرا که زمان زیادی باید برای راه ­اندازی کمپین موفقیت ­آمیز خود صرف کنید حال آنکه سرمایه مورد نیاز شما از طریق وام های کوچک یا کمک­های مالی یا دوستان یا اعضای خانواده قابل دستیابی خواهد بود.

فروش سخت سهام

فروش سهام برای یک ایده و کسب و کار نوپا سخت است. سهام معمولاً ثبت نشده است به این معنی که ممکن است شما نتوانید آن­ها را به راحتی بفروشید و در بورس حضور داشته باشید.

آشنایی با پلتفرم‌های بین‎‌المللی کراودفاندینگ:

کیک‌استارتر

کیک استارتر، وب‌سایتی است که با هدف کمک به افراد صاحب اندیشه و خلاق برای به ثمر رساندن ایده‌های نوآورانه آن‌ها ایجاد شده است. روند کار سایت به این صورت است که فرد یا شرکت‌های صاحب ایده، اطلاعات کافی از پروژه خود (شامل کلیات و اهداف، مراحل، مدت اجرا و هزینه برآورد شده برای به نتیجه رسیدن آن) را در سایت قرار می‌دهد.

سپس اگر ایده و پروژه برای کاربران جذاب باشد روی آن سرمایه‌گذاری کرده و تامین هزینه‌های مالی از یک تا هزار دلار را متقبل می‌شوند. اگر سرمایه اعلام شده برای انجام پروژه در مدت مشخص تامین شود، صاحب ایده می‌‌تواند بودجه مورد نظر را از سایت دریافت و کار اجرای پروژه را زیر نظر مسئولان کیک استارتر آغاز کند.

  کشورهای برتر در حوزه هوش مصنوعی و حقایقی جالب(فصل پایانی)

گلوبال گیوینگ

در این مدل، از طریق پلتفرم گلوبال گیوینگ برای موسسه‌های خیریه اعانه جمع‌آوری می‌شود. به علاوه، گلوبال گیوینگ بزرگترین جامعه بین‌المللی است که به سازمان‌های غیرانتفاعی از افغانستان تا زیمبابوه (و صدها مکان در میان آن) کمک می‌‌کند تا از طریق اتصال اهدا کنندگان ابزارها، آموزش‌ها و حمایت‌هایی را که لازم است موثرتر بدست آوردند.

زوپا

زوپا اولین پلتفرم وام‌دهی فرد به فرد است که صاحبان سرمایه را با صاحبان ایده (افراد نیازمند سرمایه) پیوند می‌دهد. در این پلتفرم در ابتدا امتیاز اعتباری متقاضیان وام بررسی می‌شود. وام‌دهندگان پیشنهاد خود را شامل میزان سرمایه‌گذاری، بهره و مدت زمان بازپرداخت مورد نظر ارائه می‌کنند.

جهت کاهش و تقسیم ریسک وام‌دهندگان هر وام‌دهنده بخشی از میزان وام مورد تقاضای هر وام‌گیرنده را تعهد و پرداخت می‌کند. پس از تعیین وام‌دهنده و وام‌گیرنده، متقاضی وام و ارائه‌دهنده وام فرم‌های قرارداد قانونی را تکمیل می‌کند.

اسوب

اسوب یک پلت‌فرم استرالیایی است. با استفاده از پلت‌فرم اسوب، شرکت‌های غیر بورسی سرمایه مورد نیاز خود را در قالب اوراق بهادار شرکتی منتشر نموده و مستندات لازم، جهت شفاف‌سازی اطلاعات را بر روی پلتفرم قرار می‌دهند. سپس سرمایه‌گزاران با خرید اوراق، سرمایه لازم آن شرکت یا طرح را تامین می‌کنند.

اسوب راهکارهایی نظیر مشاوره‌های بازاریابی، چگونگی افزایش سرمایه، بودجه‌بندی، چگونگی افزایش سهام، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و غیره را ارائه می‌دهد.

ایندیگوگو

ایندیگوگو یک پلتفرم تامین مالی جمعی است. این بستر در کنار سایت کیک‌استارتر از معتبرترین پلتفرم‌های کراودفاندینگ در جهان است. در ایندیگوگو شبکه‌ای از افراد مختلف از سراسر دنیا به صاحبان ایده کمک می‌کنند که پروژه‌های‌شان را اجرایی کنند.

در ایندیگوگو صاحبان ایده در دسته‌های متنوعی از موضوعات، مثل حمایت از حیوانات، هنر، داستان‌های مصور، آسیب‌های اجتماعی، طراحی، آموزش، محیط زیست، مد لباس، سینما، غذا، بازی‌های کامپیوتری، سلامت، موسیقی، عکاسی، سیاست، دین، کسب‌وکارهای کوچک، ورزش، تکنولوژی، تئاتر و … پروژه‎‌های‌‌شان را تعریف می‌‏کنند و پس از تائید پلتفرم، برای پروژه‎‌های‌شان حامیانی پیدا می‎کنند.

تا به امروز، در ایندیگوگو بیش از ۹۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع شده و به پروژه‎هایی در ۲۲۳ کشور دنیا اختصاص پیدا کرده است. در این پلتفرم از سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۹ میلیون حامی، به بیش از ۸ هزار ایده نوآورانه کمک کرده‌اند.

کمپین‌های کرادفاندینگ که ایندیگوگو از ایجاد آن حمایت می‌کند، دو نوع است: پروژه‌های نوآورانه و پروژه‎های نیکوکارانه. برای پروژه‌های نوع اول، ایندیگوگو ۵ درصد از هزینه جمع‎‌آوری شده در طول کمپین را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند؛ اما به پروژه‌های نیکوکارانه در این پلتفرم کارمزدی تعلق نمی‎گیرد.

  چگونه در بازار بورس سود کنیم؟چطور پرتفوی ایده آل داشته باشیم؟

کمپین تامین مالی جمعی «ربات پاکیزه‎‌کننده»، یکی از موفق‌ترین کمپین‌های شکل گرفته در پلتفرم ایندیگوگو است. این ربات، نخستین ربات کشتن باکتری‎ها در جهان است. صاحبان این کمپین در توضیح پروژه‌شان نوشته‌‌‎اند: «ما روزانه در زندگی طبیعی‌مان در معرض باکتری‎ها و میکروب‌ها هستیم.

این ربات کمک می‎کند که در سفر احساس راحتی کنیم و رنج کم‌تری بکشیم.» این ربات می‎تواند تمام سطوح هتل را تصفیه و ضدعفونی کند. همچنین به وسیله نور یو وی سی از گسترش ویروس‌های هوا جلوگیری می‎کند. نسخه اولیه این ربات توسط یک آزمایشگاه تخصصی و مستقل بررسی شده و گزارش منتشر شده از این آزمایشگاه نشان می‎دهد که توانسته ۹۹٫۹۹٪ از میکروب‌های محیط را نابود کند.

تعداد حامیان این کمپین در ایندیگوگو، ۱۵۵۰۳ نفر بوده است که آن‌ها به قیمت ۹۹دلار، این محصول را پیش‌خرید کرده‎اند. در مجموع در کمپین تامین مالی جمعی این ربات، مبلغ ۱،۷۶۱،۶۳۱ دلار جمع‌آوری شده است. این مبلغ نزدیک ۴۰۰ برابر مبلغ هدف تعیین شده بوده است.

خب چجوری یه کمپین سرمایه گذاری جمعی موفق ایجاد می کنید؟

اینجا چندتا مرحله هست که ما اونو بر حسب تجربه بدست آوردیم و دوس داریم با شما به اشتراک بزاریم

١. سایت مناسب رو برای خودتون انتخاب کنید.

بعضی سایت ها تمرکزشون روی هنر و سازمان های غیر انتفاعی هست. سایت متناسب با کسب و کار خودتون رو انتخاب کنید

٢. یه هدف واقعی با زمانبندی محدود تعیین کنید.

خواستن بیشترین یا کمترین میتونه روز شانس موفقیت شما تاثیر بزاره

٣. یه کمپین ویدئویی ایجاد کنید

یه تماس شخصی موفق میشه. پروژه های با ویدئو بهتر از پروژه های بدون ویدئو عملی میشن.

۴. جایزه بدید

حمایت ها مشتاقانه به خودتون برمیگرده اگه یه انگیزه کوچیک بدید

۵. با دوستان و خانواده ابتدا ارتباط برقرار کنید

از جمع خودتون شروع کنید، بعد کمپینتون رو در شبکه های اجتماعی ارتقا بدید

۶. به طور منظم پست بزارید و آپدیت کنید

حمایت کننده هارو درگیر نگه دارید و به حرکت ادامه بدید.

موفق باشید

 

از فصل قبلی این مقاله هم دیدن کنید:کرادفاندینگ یا سرمایه گذاری جمعی (فصل اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *