کشورهای برتر در حوزه هوش مصنوعی کدامند

بررسی روند رو به رشد فناوری هوش مصنوعی در دنیا نشان می‌دهد که دولت‌های مختلف به تدوین برنامه‌های جامع دراین حوزه روی آوردند و در ایران نیز نقشه راه توسعه هوش مصنوعی در دست تهیه است.

جدیدترین بررسی از وضعیت تولیدات علمی در حوزه هوش مصنوعی ایران و جهان توسط مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در اختیار قرار گرفته، نشان می‌دهد که بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ میلادی ۳۵۴ هزار و ۴۴۳ مدرک علمی در جهان در حوزه هوش مصنوعی منتشر شده که سهم ایران از این تعداد ۴ هزار و ۵۴۲ مدرک علمی است.

آمریکا، چین، بریتانیا، هند، آلمان، فرانسه، ژاپن، ایتالیا، اسپانیا و کانادا از نظر تولید مدارک علمی ۱۰ کشور برتر دنیا در حوزه هوش مصنوعی هستند و در این رده بندی ایران در رتبه ۱۴ قرار دارد. در این گزارش دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مؤسسات برتر در این باب نیز مورد بررسی قرار گرفته اند که طبق آن آکادمی علوم چین، دانشگاه کارنگی ملون، مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه، دانشگاه چینهوا، دانشگاه استنفورد و مؤسسه فناوری ماساچوست در رده‌های نخست قرار دارند.

جایگاه ایران در هوش مصنوعی

جایگاه ایران در میان رقبای مطرح در سند چشم انداز ۱۴۰۴ در منطقه از حیث تولید علم در حوزه هوش مصنوعی ممتاز است و کشورمان با ۴ هزار و ۵۴۲ مقاله علمی، قبل از ترکیه، رژیم‌صهیونیستی، عربستان و مصر در رده اول منطقه قرار دارد با این حال اما وضعیت ایران در زمینه کاربردهای هوش مصنوعی قابل توجه نیست و رتبه ۷۵ در میان کشورهای دنیا به کشورمان اختصاص دارد.

در ایران، دانشگاه تهران با رتبه جهانی ۱۵۳ و ۵۵۲ مدرک، اولین دانشگاه برتر در حوزه تولید علم هوش مصنوعی است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی شریف و علم و صنعت در رده‌های بعدی قرار دارند.

 

حقایقی جالب درباره هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و تاریخچه آن

۱- ارزش بازار بسیار زیاد است!

مصنوعی

به گزارش PwC، تخمین زده شده است که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ میلادی می تواند به میزان ۱۵٫۷ تریلیون دلار کمک نماید که این میزان عدد و آمار و ارقام بسیار بزرگ و غیر قابل تصور می باشد. اما علت اصلی این میزان هزینه افزایش روند و خدمات سیستم هوش مصنوعی می باشد که تا چند سال آینده به بیشترین میزان خود خواهد رسید.

  مفهوم نهادهای مالی چیست؟آشنایی با وظایف نهادهای مالی

۲- ۱۲۷ میلیارد دلار سهام اتومبیل های خودران!

از بزرگترین و اصلی ترین صنعت های جهانی که در حال گسترش و پیشرفت روز افزون می باشد، صنعت اتومبیل ها می باشد که این روزها دارای طرفداران بسیار زیادی در سطح جهان می باشد که نسل آینده اتومبیل ها همانند اتومبیل های تسلا در زمان حال، به سمت و سوی اتومبیل های خودران در حال سوق دادن می باشند که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۷ میلادی بیش از ۹۰% اتومبیل ها خودران شوند. یا این وجود شرکت بزرگ ” NVIDIA ”  رایانه شخصی خود به نام ” Drive PX Pegasus ” را طراحی نموده است که با نصب این رایانه بر روی اتومبیل، می توانید اتومبیلی کاملا پیشرفته و خودران را به خود اختصاص دهید و گفته می شود این شرکت به ۲۵ شرکت در زمینه ساخت اتومبیل قرار داد بسته است.

۳- کالاهایی که خریداری می کنید، توسط هوش مصنوعی به شما پیشنهاد داده می شود!

جف بزوس، مدیرعامل فروشگاه آنلاین آمازون سال گذشته در یک نشست اعلام کرد که هوش مصنوعی در خرید و انتخاب کالاهای مورد نیاز کاربران بسیار کاربردی است چرا که می تواند نیاز کاربر را با استفاده از الگوریتم هایی که دارد، تشخیص دهد و کاربر را هر چه سریعتر به محصول مورد نیازش برساند!

۴- نبرد هوش مصنوعی مدت هاست که آغاز شده است!

شرکت محبوب و معروف ” alphabet ” اخیرا از هوش مصنوعی که نتیجه تلاش و زحمات مهندسان خبره این شرکت می باشد، رونمایی نمود که نام آن ” TPU ” می باشد و تنها هدف طراحی آن استفاده هر چه بیشتر هوشمندانه سرویس هایی اعم از گوگل، جیمیل، تبلیغات آنلاین و… بوده است که این روزها پیش بینی می شود ارزش این هوش مصنوعی چیزی نزدیک ۴۱۱ میلیون دلار است!!!

  بهترین زمان خرید و فروش در بازار بورس

۵- برخی از رهبران تکنولوژی، در مورد هوش مصنوعی نگران هستند!

آقای ” Elon Musk ” مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا موتورز، اعلام کرد که پیشرفت بیش از حد هوش مصنوعی می تواند برای مردم جهان مرگبار باشد! برای مثال سلاح های هسته ای و… که با استفاده از هوش مصنوعی کنترل می شوند، می توانند تنها با استفاده از چند کلیک ساده مسیر خود را تغییر دهند و مرگبار شوند.

همچنین آقای استیون هاوکینگ، فیزیکدان معروف و مشهور جهان بر این باور بود که هوش مصنوعی می تواند کارهای بسیار بزرگی در آینده انجام دهد که نتیجه آن از بین رفتن مشاغل و بی کار شدن انسان ها می باشد و بطور کلی این گونه می توان گفت که نیرو رباتیک جایگزین نیروی انسانی شود و پیش بینی شده است که حدود ۳۸ درصد مشاغل آینده ایالت متحده آمریکا می تواند در طی ۱۵ سال آینده با روی کار آمدن هوش مصنوعی از بین برود!!!!

۶- انسان ها باهوش تر از هر نوع هوش مصنوعی هستند!

زمانیکه نامی از هوش مصنوعی برده می شود، عموم مردم بر این باور هستند که این سیستم بسیار هوشمندانه عمل می کند و حتی از انسان ها نیز بسیار باهوش تر می باشد.

اما این گونه نیست و محققان اعلام نموده اند که این فناوری تا سال ۲۰۳۵ میلادی می تواند تنها به یک دهم هوش انسان برسد و همچنین آنها اعلام کردند که هوش مصنوعی می تواند تا سال ۲۰۶۰ میلادی، تقریبا تمام کارهای روزمره و عادی و حتی سخت و طاقت فرسای انسان ها را انجام دهد.

  هوش مصنوعی و تاریخچه آن (فصل اول)

۷- شناخت و چهره نمایی انسان ها

طبق پیش بینی های انجام شده، تصور می شود که تا اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی انسان ها در محیط های مختلف اعم از مترو و… با استفاده از چهره و صدای آنها شناخته شوند و مجاز به عبور شوند و دیگر شاید کارت شناسایی اهمیت زیادی نداشته باشد!

۸- تاریخچه و قدمت!

شاید با مطالعه تا این قسمت از این مطلب، به این درک رسیده باشید که مدت زمان زیادی از گسترش و ساخت هوش مصنوعی نمی گذرد و شاید قدمت آن چیزی نزدیک به دو دهه باشد.

اما لازم به ذکر است که پدر هوش مصنوعی آقای آلن تورینگ بریتانیایی می باشد که در دهه ۱۹۵۰ میلادی است که ماشین سخنگو ساده ای را طراحی نمود و به همین دلیل می توان قدمت هوش مصنوعی را چیزی نزدیک به ۷۰ سال دانست!

نتیجه گیری

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد توسعه این فناوری امری اجتناب ناپذیر است و به جای مبارزه با آن باید به دنبال افزایش مزایای آن باشیم و با درک محدودیت‌های این فناوری مقرراتی برای تضمین ایمنی افراد وضع کنیم. هوش مصنوعی روزی از ما پیشی می‌گیرد، در تفکر خود کارآمدتر می‌شود، الگوهای نامشخص برای انسان را کشف می‌کند و توانایی‌هایی برای پیش‌بینی بهتر رویدادها کسب می‌کند. پیشرفت واقعی زمانی رخ می‌دهد که هوش مصنوعی بتواند به صورت مستقل الگوریتم‌های جدید و کارآمد طراحی کند. همانطور که هوش مصنوعی در حال آموختن در مورد جهان است ما نیز در مورد نحوه تفکر آن اطلاعات جدیدی کسب می‌کنیم. با بهره‌گیری درست از تجارب فعلی می‌توانیم مطمئن شویم که هوش مصنوعی تبدیل به تهدیدی برای انسان‌ها نخواهد شد و بالعکس کمکی مفید برای انسان‌ها خواهد بود.

 

پایان

ازفصل قبلی هم دیدن کنید:هوش مصنوعی و کاربردهای آن در زندگی و صنعت(فصل دوم)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *